"Yasin C" adında bir Türk gemisi, Kenya'nın Mombasa Limanı'ndan 270 deniz mili açıklarında deniz haydutları tarafından kaçırıldı.

Açıklama Avrupa Birliği donanma gücünün sözcüsünden gelirken, 36 bin ton ağırlındaki gemide 25 Türk müretebat bulunuyor.

''YASIN-C'' adlı geminin bağlı olduğu Bergen Denizcilik şirketinin yetkilileri, henüz mürettebat ve gemiyle ilgili sağlıklı bilgi alamadıklarını bildirdi.

Bergen Denizcilik Filo Sorumlusu Fatih Kabal, Karadeniz'den yüklenen dökme buğdayı Kenya'ya götüren 22 bin 353 grostonluk ''YASIN-C'' adlı gemilerinin kaçırıldığını öğrendikten sonra Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve Denizcilik Müsteşarlığı Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi ile geminin son durumuna ilişkin sık sık görüştüklerini söyledi.

"HENÜZ BİLGİ ALAMADIK"
Şirket yetkililerini olağanüstü toplantı için çağırdıklarını ifade eden Kabal, ''Moralimiz çok bozuk. Ankara ile sürekli irtibat halindeyiz ama henüz mürettebat ve gemiyle ilgili sağlıklı bilgi alamadık'' şeklinde konuştu.

Bergen Denizcilik şirketince, üç yıl önce Akmar Denizcilik'ten 15 milyon dolara satın alınan ve o zamanki adı ''Freedom Waves'' olan kuru yük gemisinin Malta bayrağından Türk bayrağına geçtiği öğrenildi.

''YASIN C'' gemisinin 29 Şubat 2008'de Polonya'nın Gdynia Limanı'nda, Paris Memorandumu çerçevesinde eksikliklerinden dolayı 6 gün tutulduğu kaydedildi.

FRİGİA İÇİN MÜZAKERELER SÜRÜYOR
Somalili korsanlar 15 gün önce de Malta bayraklı kuru yük gemisi Frigia'yı kaçırmıştı. Gemide 19'u Türk, 2'si Ukraynalı 21 mürettebat bulunuyordu. İşletmesini İzmir merkezli Karya Denizcilik'in yaptığı geminin kurtarılması için korsanlarla müzakereler sürüyor.

Daha önce de "Horizon-1", "Karagöl" ve "Ya-Sa Neslihan" adlı 3 Türk gemisi Somalili korsanlar tarafından kaçırılmıştı. Gemiler, uzun pazarlıkların ardından serbest bırakılmıştı.

Son haftalarda korsanların kaçırdığı gemi sayısında artış gözleniyor. Korsanların elinde en azında 17 gemi ve 240 mürettebat bulunduğu tahmin ediliyor.