Türkiye'nin güneyinde gizlendiği evden uluslararası haber ajansı Reuters'a telefonla açıklamada bulunan Esad gözlemcilerin tutumlarında değişiklik olmaması halinde Suriye'deki rejime karşı yeni bir saldırı biçimiyle karşılık vereceklerini belirtti.

Muhalif komutan Esad, "Eğer gözlemciler işlerini ciddiyetle yapmazlarsa birkaç gün ya da en fazla bir hafta içinde Esad rejimine ve tüm dünyaya sürprizimiz olacak" dedi. Esad bunun bir savaş ilanı olmadığını ancak verdikleri mücadele için bir dönüm noktası anlamına geldiğini savundu.

'SALDIRMAYIN EMRİ VERDİM'
Muhalif komutan, Arap Birliği gözlemcilerine şans tanımak amacıyla bir hafta önce emrindeki kuvvetlere saldırı düzenlememe emri verdiğini de hatırlattı.

Suriye'de Arap Birliği gözlemcileri çalışmalarını sürdürürken Humus'ta muhalifler etkinliklerini arttırdı. Kentin ana meydanına kamp kuran muhalifler eylemlerini gece gündüz devam ettiriyor.

Ordunun kent merkezinden çekilmesi sonrasında Humus'ta binlerce rejim karşıtının katıldığı son gösteride, Noel Baba kılığına girmiş iki kişi Esad yanlısı Hristiyan ve Alevi nüfusa mesaj gönderdi. Mesajda, "Biz mezhep ayrımcılığı yapmıyoruz. Hepimiz Hristiyanız, Sünniyiz, Aleviyiz ve Dürziyiz. Biz Suriye halkıyız" dedi.

ARAP BİRLİĞİ ACİL TOPLANIYOR
Arap Birliği ise, Suriye'deki gözlemcilerinin çekilip çekilmemesiyle ilgili olarak acil toplantı çağrısı yaptı. Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Ahmed Bin Heli, gözlemciler Suriye'de olduğu halde güvenlik güçlerinin yönetim karşıtı protestocuları öldürmeye devam ettiği yönündeki eleştiriler üzerine böyle bir kararın alındığını söyledi.

Bil Heli, toplantının önümüzdeki cumartesi günü Arap Birliği'nin merkezinin bulunduğu Kahire'de yapılacağını belirtti.

18 GÜVENLİK GÖREVLİSİ ÖLDÜRÜLDÜ
Ordudan firar ederek isyancılara katılan askerler, Dera kentinde güvenlik güçlerine saldırdı. Saldırıda 18 Suriye güvenlik görevlisinin öldürüldüğü iddia edildi.

HAMA'DA SALDIRI: 2 ÖLÜ
Suriye'nin orta kesimlerinde yer alan Hama kentinde göstericilerin üzerine ateş açılması sonucu 2 kişi öldü. Muhalifler, güvenlik güçlerinin çok sayıda kişiyi de yaraladığını iddia etti.

Muhaliflerin kalesi olarak bilinen Humus kenti yakınlarında petrol boru hattına saldırı düzenlendi.