Yol haritasında neler var?

Türkiye ve Ermenistan'ın üzerinde uzlaşmaya vardığı yol haritası neleri kapsıyor...

NTV Haber 24.04.2009 - 16:41

Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleşmesi için belirlenen yol haritasının, "diplomatik ilişki kurulması, sınırın açılması ve soykırım iddialarıyla ilgili bir komisyon kurulmasını" içerdiği belirtiliyor.

Batılı diplomatik kaynaklar, "haftalar ya da en geç birkaç ay içinde" bu adımların hayata geçirilmesini bekliyor.

Ankara ve Erivan, iki ülke ilişkilerini normalleştirmek için bir çerçeve üzerinde anlaşmaya vardıklarını duyurdular, ancak detay vermekten kaçındılar.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre ise, söz konusu yol haritasında şu unsurlar yer alıyor:

Müzakereciler tarafından parafe edilen sözkonusu yol haritasının hayata geçmesi için, hükümetler nezdinde imzalanması ve ardından parlamentolar tarafından da onaylanması gerekiyor.

Batılı diplomatik kaynaklar, bu sürecin ucunun açık olmadığını, önümüzdeki haftalar ya da aylar içinde bir sonraki aşamaya geçilmesinin beklendiğini belirtiyor.

Yol haritasında Dağlık Karabağ sorununa doğrudan atıf bulunmuyor, ancak yaz aylarında Washington'ın da girişimiyle çözüme dönük somut ilerme sağlanması planlanıyor. Bu süreçte Karabağ'da çözüm için oluşturulan Minsk Grubu'nun ABD ve Fransa'yla birlikte eşbaşkanlığını yürüten Rusya'nın tutumu da büyük önem taşıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...