YPG arması sökülsün talimatı verildi

Amerikan askerlerinin YPG arması takmasına bir tepki de koalisyon komutanından geldi. Komutan Steve Warren, armanın sökülmesi talimatını verdiğini açıkladı.

Haberler - NTV Haber 28.05.2016 - 17:21 | Son Güncelleme : 28.05.2016 - 23:18

YPG arması sökülsün talimatı verildi

Rakka operasyonuna destek veren amerikalı askerlerin "YPG" arması takmasına, IŞİD'e karşı uluslararası koalisyonun sözcüsü Amerikalı komutan Steve Warren'dan tepki geldi. Warren, armanın sökülmesi için askerlere talimat verildiğini açıkladı.

ABD'li komutan, Amerika Birleşik Devletleri'nin ordu yönetmeliğinin bu tür simgelerin giyilmemesi gerektiğini açıkça ifade ettiğine dikkat çekti. Warren, "YPG armalarını taşımaları yetkileri dahilinde değil ve uygunsuz. Düzeltmek için gerekli adım atıldı" dedi. Amerikalı komutan, bu durumun uygunsuz olduğunu ve onaylanmadığını iletmek için ABD'nin müttefikleriyle irtibata geçtiğini de belirtti.

ÇAVUŞOĞLU'NDAN SERT AÇIKLAMA

Amerikalı askerlerin YPG arması takmasını Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sert bir dille eleştirmiş, "bu iki yüzlülüktür" demişti. 

FOTOĞRAFI AFP PAYLAŞTI

YPG'nin de aralarında yer aldığı Suriye Demokratik Güçlerine destek veren Amerikan askerlerinin Rakka operasyonu sırasında YPG arması taktığı fotoğraflar Fransız haber ajansı "AFP" tarafından dünyayla paylaşılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...