YPG Halep'teki Kürt bölgesini Esad'a bıraktı

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nden Suriye ordusunun, Halep'te Kürtlerin kontrolündeki bölgeye girdiğini duyurdu.

NTV Haber 22.02.2018 - 17:18 | Son Güncelleme : 22.02.2018 - 17:20

YPG Halep'teki Kürt bölgesini Esad'a bıraktı

Uluslararası haber ajansı Reuters'ın görgü tanığına dayandırdığı haberine göre, Halep'in içerisinde Kürt nüfusun yoğun olarak yaşadığı Şeyh Maksud'un El-Halak, Eşrefiye, Beni Zeyid, Eyn El-Tal ve Bustan El Başa semtlerinde Suriye ordu birlikleri konuşlanmaya başladı.

Haberde YPG ile Suriye ordusu arasında bir çatışma ya da anlaşmadan bahsedilmedi. Ancak yerel haber kaynakları ve Reuters haber ajansına göre, 2012'den beri YPG'nin elinde bulunan Şeyh Maksud, fasılalarla Şam rejimine devrediliyor.

Burada bulunan YPG yandaşlarının Afrin'e doğru takviye olarak yola çıktıkları, Tel Rıfat civarından yaya olarak Afrin kırsalına geçtikleri yönünde istihbari bilgiler geliyor.

"YPG TEL RİFAT'I DA DEVREDİYOR"

Rus yayın kuruluşu Sputnik, YPG'den Halep kentinde elindeki yerleri Suriye ordusuna devretmesinin ardından bir hamle daha geldiği ileri sürüldü. Haberde, YPG'nin Tel Rifat'ın kontrolünü Suriye ordusuna devretmeyi kabul ettiği ileri sürüldü.

AFRİN'DE ESAD'A DESTEK GÖSTERİSİ

Afrin kent merkezinde ise Esad yanlısı bir gösteri düzenlendi. Esad yanlısı terörist grupların kente vardığı yönündeki iddiaların ardından kent meydanı destek gösterisine sahne oldu.

Yabancı haber ajansları Afrin'in merkezindeki meydandan Esad'a destek veren görüntüleri paylaştı. Sokaklardaki kalabalığın ellerinde Suriye bayrakları ve Esad posterleri olması dikkat çekti.

Sayfa Yükleniyor...