Kamışlı'da Suriye ordusu ile YPG çatışıyor

Esad rejimi ve Suriyeli Kürtlerin silahlı gücü YPG, Suriye'nin Kamışlı bölgesinde çatışıyor. Çatışmalarda 13 rejim milisi, 7 YPG militanı öldü.

Haberler - Anadolu Ajansı 21.04.2016 - 17:52

Kamışlı'da Suriye ordusu ile YPG çatışıyor

Suriye'nin kuzeydoğusunda Beşşar Esad rejimi ve Suriyeli Kürtlerin silahlı gücü YPG Haseke'nin Kamışlı ilçesinde çatışıyor. 

Taraflar arasında çıkan çatışmalarda 7 YPG militanı ve 13 rejim milisi ölürken, örgüt rejime ait güvenlik kurumu binalarını kuşattı.

İŞBİRLİRLİĞİ YERİNİ ÇATIŞMAYA BIRAKTI

İç savaşın başından bu yana aralarındaki güçlü işbirliğiyle dikkat çeken rejim ve YPG arasında son günlerde Kamışlı'da hakimiyet mücadelesi baş gösterdi.

İlçe merkezinde rejimin hakimiyetindeki bazı binalar ve kontrol noktalarında, rejime hizmet eden Dîfa El-Wetenî (Ulusal Savunma Güçleri) milisleri ile YPG arasında çatışmalar çıktı.

Çatışmalarda dünden itibaren 13 rejim milisi ve 7 YPG militanı öldü. Çatışmalara zaman zaman ara veren taraflar, ilçenin doğusunda rejim kontrolündeki Allaya cezaevi ve merkez fırınının hakimiyeti için görüşmelere başladı.

Yaklaşık 2 saat önce tekrar başlayan çatışmaların ardından YPG güçleri rejim kontrolündeki cezaevine girerek kontrolü ele geçirdi.

Kamışlı, Türkiye sınırının hemen yanında bulunuyor.
Kamışlı, Türkiye sınırının hemen yanında bulunuyor.

ESAD’IN MİLİSLERİ SİVİLLERE SALDIRDI

Bu arada rejim ordusu, Kamışlı'nın kuzeyindeki Zeytune mahallesini havan toplarıyla vurdu. Saldırıda, 4 sivil hayatını kaybetti, 24 kişi yaralandı.

YPG militanları ilçe merkezinde güvenlik ve istihbarat birimlerine ait binalarını da kuşatmış durumda.

Çatışmalar nedeniyle ilçe merkezindeki yüzlerce sivilin çevre köylere kaçmaya başladığını bildirdi.

KAMIŞLI’YI ESAD VE YPG BİRLİKTE YÖNETİYORDU

Mart 2011'de başlayan iç savaşın başından bu yana rejim ve YPG, Halep'in kuzeyinde, YPG kontrolündeki Şeyh Maksud'da, Haseke'de petrol alanlarında ve kontrol noktalarında birkaç kez günübirlik çatışmalar yaşamıştı.

Esad rejimi, bu alanları YPG'nin hakimiyetine bırakarak gücünü diğer bölgelere odaklamıştı.

Rejim ve YPG, Haseke ilini ve Kamışlı ilçesini birlikte yönetiyor. YPG rejime vergi verirken, rejim de kamu kurumlarını çalıştırmaya devam ediyor. Esad rejimine bağlı memurlar 2011 öncesinde olduğu gibi işlerini sürdürüyor.

Haseke'deki bazı yerlerinin vergileri, YPG ve rejim arasında paylaşılıyor. Çoğu zaman rejimin ve YPG'nin kolluk güçleri kentte müşterek devriyeler yapıyor.

Haseke'nin kuzeydoğusunda YPG kontrolündeki Rümeylan petrol sahasının YPG ve rejim tarafından birlikte korunduğu, çıkarılan petrolün bir kısmının rejime verildiği biliniyor.

SURİYE'DE YAŞAYAN KÜRTLER FEDERASYON İLAN ETMİŞTİ

YPG, Mart ayının ortalarında bölgedeki diğer unsurlarla birlikte Suriye'nin kuzeyinde bir federasyon ilan etmişti. 

Federasyon ilanına şiddetle karşı çıkan Esad yönetimi, Suriye topraklarında ilan edilen federasyonun hiçbir yasal dayanağa sahip olmadığını belirtmişti.

Federasyon ilanından sonra YPG ile Esad arasında sürtüşmeler başlamıştı.

Sayfa Yükleniyor...