"YPG Münbiç'ten tamamen çekildi" haberlerini Türkiye yalanladı

Münbiç Askeri Meclisi, terör örgütü PKK/YPG'nin son grubunun da kentten ayrıldığını ileri sürdü. Dışişleri Bakanlığı kaynakları ise, "Tamamen çekilme haberleri gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 16.07.2018 - 10:31 | Son Güncelleme : 16.07.2018 - 10:35

"YPG Münbiç'ten tamamen çekildi" haberlerini Türkiye yalanladı

ABD'nin Münbiç'te güç olarak kabul ettiği ve birlikte çalıştığı Münbiç Askeri Meclisi, dün gece yaptığı açıklamada, koalisyon ile işbirliği içerisinde eğitim veren YPG'nin son grubunun da dün Münbiç'ten çekildiği duyuruldu.

Yazılı açıklamada, "Münbiç Askeri Meclisi olarak; YPG’nin son danışma grubunun da Koalisyon iş birliği ile savaşçılara eğitim verme görevlerini tamamlayarak 15 Temmuz 2018’de Münbiç'ten çekildiğini duyuruyoruz" denildi. Münbiç Askeri Meclisi ve YPG'nin, Uluslararası Koalisyon ile iş birliği ile 15 Ağustos 2016'da kenti DEAŞ'tan aldığı ve güvenliğin sağlandığı belirtilen açıklamanın devamında şöyle denildi:

"16 Kasım 2016'da Münbiç Askeri Meclisi olarak Münbiç'in askeri ve güvenlik sorumluluğunu üstlendik. YPG, resmi bir açıklama ve askeri bir törenle kentten çekildi. Kentin savunması alanında kurumlaşma ve örgütlenme çalışmalarımıza devam ettik. YPG'den askeri bir danışma grubunun Münbiç'te kalmasını ve Uluslararası Koalisyon iş birliği ile meclis savaşçılarına eğitim vermesini talep ettik. İki yılın ardından Meclis artık eğitimleri devam ettirebilecek düzeye geldi. Bu temelde YPG ile yapılan anlaşma sonucu askeri danışma grubunun bir kısmı 3 Haziran'da bugün de görevlerini tamamlayan son grup kentten çekildi."

"TAMAMEN ÇEKİLME HABERLERİ GERÇEK DEĞİL"

Türkiye Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından gelişmeye ilişkin yapılan açıklamada, "YPG'nin Münbiç'ten tamamen çekildiği haberleri abartılı, süreç devam ediyor." denildi. 

Açıklamada, "Devriye güzergahı üzerindeki kontrol noktalarından çekilme sürüyor. Ortak devriye hazırlık çalışmaları devam ediyor. Dolayısıyla Münbiç'ten bu aşamada  PYD/ YPG’nin tamamen çekildiğine dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır." denildi.

ABD ASKERLERİNİN GÖZETİMİNDE SEYYAR KÖPRÜLER

Bu arada, Münbiç'te Askeri Meclis sorumlusu Şervan Derviş, sosyal medya hesabından kentte küçük seyyar köprülürin yapıldığına dair fotoğrafları sosyal medya hezasabından paylaşması dikkat çekti.

ABD askerlerinin gözetiminde yapılan demir seyyar köprü yapımında askeri üniformalı Münbiç Askeri Meclis üyelerinin çalışması dikkat çekti. 30 metrelik demir köprünün, DAEŞ tarafından daha önce uçurulan eski köprü yerine Tebka ve El Cirniye beldesi arasında yapıldığı ve malzemelerin koalisyon tarafından temin edildiği belirtildi. 

Sayfa Yükleniyor...