Yulia Timoşenko'ya tahliye yolu

Ukrayna parlamentosu, cezaevinde bulunan eski Başbakan Yulia Timoşenko'nun serbest bırakılmasını sağlayacak yasayı kabul etti.

Anadolu Ajansı 21.02.2014 - 18:53

Yulia Timoşenko'ya tahliye yolu

Ukrayna parlamentosunun oturumunda, cezaevinde bulunan eski Başbakan ve Vatan Partisi'nin lideri Yulia Timoşenko'nun serbest bırakılmasını sağlayacak yasayı kabul etti.

Muhalif milletvekillerinin, BM Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi'nin 19. maddesinin uygulanması için Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu'nda değişikliği öngören yasa önerisini parlamentoya sunmasının ardından yapılan oylamada, söz konusu yasa için, parlamentoda bulunan 310 milletvekili "evet" oyu kullandı.

BM Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi'nin 19. maddesi, görevini kötüye kullanma vakasının, kendisi veya başka bir kişi veya kuruluş için haksız kazanç elde etmek için kasıtlı girişimde bulunması halinde suç sayılmasını öngörüyor.

Timoşenko, 2011 yılında Rusya ile doğalgaz anlaşmasının imzalanmasıyla ilgili olarak haksız kazanç elde etmekten dolayı mahkum edilmişti.

İÇİŞLERİ BAKANI'NIN GÖREVDEN ALINMASI KARARLAŞTIRILDI
Bu arada parlamento, İçişleri Bakanı Vitaliy Zaharçenko'nun görevden alınmasını kararlaştırdı.

İçişleri Bakanı Zaharçenko'nun görevden alınması kararını 332 milletvekili destekledi.

Kiev'deki meydanlarda protesto gösterilerine katılan eylemcileri birleştiren Meydan Konseyi, bugün muhalefet liderleriyle yaptığı görüşmelerde, İçişleri Bakanı Zaharçenko ile Cumhuriyet Başsavcısı Viktor Pşonko'nun yeni kurulacak hükumette yer almaması şartıyla Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile muhalefet liderleri arasında imzalanan anlaşmayı destekleyeceğini duyurmuştu.

YASA KABUL EDİLDİ
Ukrayna parlamentosu, devlet başkanının yetkilerini kısıtlayacak 2004 yılı anayasasının geri getirilmesini de kararlaştırdı.

Ukrayna parlamentosunun bugünkü oturumunda, devlet başkanının yetkilerini kısıtlayan ve iktidarın devlet başkanı, hükümet ve parlamento arasında dengelenmesini öngören 2004 yılındaki anayasaya geri dönülmesiyle ilgili yasa kabul edildi. Yasa için 386 milletvekili "evet" oyu kullandı.

Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile muhalefet liderleri Arseniy Yatsenyuk, Vitaliy Kliçko ve Oleg Tyagnibok arasında, ülkedeki krizin çözümüne ilişkin imzalanan anlaşma, bu anlaşmanın imzalanmasından sonra 48 saat içerisinde, 2004 anayasasına dönülmesini öngören özel yasanın kabul edilerek kamuoyuna duyurulmasını, imzalayan tarafların ise 10 gün içerisinde koalisyon oluşturarak ulusal birlik hükumetini kurmasını öngörüyor.

Yanukoviç ile muhalefet arasında imzalanan anlaşma ile devlet başkanı seçimlerinin, Aralık 2014'ten geç olmamak şartıyla yeni anayasanın kabul edilmesinin hemen ardından yapılması karara bağlandı. Anlaşma ayrıca devlet başkanı, hükümet ve parlamentonun yetkilerini dengeleyecek anayasal reformların hemen başlatılarak Eylül 2014'e kadar tamamlanmasını düzenliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...