Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu bakanlarını değiştirdi.

Geniş çaplı operasyonda en dikkat çekici değişiklik Dışişleri Bakanlığı'nda gerçekleşti. Papandreu, Başbakanlık'la birlikte yürüttüğü Dışişleri Bakanlığı görevine vekili Dimitri Druças'ı getirdi.

Türkiye kamuoyu Druças'ı yakından tanıyor. Dimitri Druças, Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile sık sık bir araya gelen bir isim.

Druças, son olarak 31 Ağustos tarihinde Türkiye ve Yunanistan arasında Ankara'da oynanan Dünya Basketbol Şampiyonası maçına gelmiş, karşılaşmayı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yanyana izlemişti. Druças ve Davutoğlu, maçın devre arasında da forma değiştirmişti.

Yunanistan kabinesinde diğer değişiklikler şöyle:

Kamu Güvenliği Bakanı Mihalis Hrisohoidis Kalkınma ve Rekabet Bakanlığı'na atanırken Hrisohoidis'den boşalan göreve Hristos Papuçis getirildi. Tarım Bakanı Katerine Baceli'nin yerine Kostas Skandalis, Dışişleri Bakanlığı Yardımcılığı'na getirilen Sağlık Bakanı Mariliza Ksenoyanakopulu'nun yerine de Çalışma Bakanı Andreas Loverdos atandı.

Yeni Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanı ise Ekonomi, Rekabet ve Denizcilik Bakanı Luka Katseli oldu. Deniz İşleri, Adalar ve Balıkçılık Bakanlığı koltuğuna da Pire milletvekili Yannis Diamandidis oturdu.