Yunan gençlerinden Avrupalılara çağrı

Yunanistan’da 6 Aralık’ta bir gencin polis kurşunuyla öldürülmesini protesto eden gençler, yarın diğer Avrupa ülkelerinde de gösteriler düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Haberler - NTV Haber 18.12.2008 - 20:07

Akropolis’in önüne dev bir pankart asan göstericiler, 18 Aralık Perşembe’yi, tüm Avrupa’da “direniş günü” ilan etti. Bir diğer pankarta ise Yunanca’nın yanı sıra İngilizce, Almanca ve İtalyanca olarak “direniş” yazıldı.


15 yaşındaki gencin öldürülmesi sonrasında, Yunan kentlerindeki gösterilerle birlikte bazı Avrupa ülkelerindeki Yunan büyükelçiliklerini hedef alan eylemler düzenlenmişti.

Başkent Atina olmak üzere ülkenin birçok kentinde çıkan olaylar dün de sürdü.

Atina ile Selanik kentlerinde toplanan çoğunluğunu lise ve üniversiteli gençlerin oluşturduğu gruplar, gösteriler düzenlediler.

Atina’da “Omonia” Alanı’nda toplanan gruplar, parlamento binasının da bulunduğu Sindagma Alanı’nda son bulan bir protesto yürüyüşü yaptılar.

Kentin “Ambelokipi” semtindeki ana caddelerinden “Mihalopulu”da toplanan bir grup göstericinin ise olay yerinde bulunan çevik kuvvet ekibine ait bir aracı ateşe verdikleri kaydedildi. Son anda araçtan çıkmayı başaran sürücünün sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

OLAYLAR SÜRÜYOR
Selanik kentinde toplanan göstericiler ise Makedonya-Trakya Bakanlığı önünde son bulan bir protesto yürüyüşü yaptıktan sonra olaysız biçimde dağıldılar.

Girit’in Hanya kentinde ise göstericiler yerel bir televizyon kanalını işgal ettiler.

Göstericiler, Grigoropulos’un ölümü ve bu konudaki kendi görüşlerini konu alan bir program yaptılar.

Yanya kentinde de belediye binasını işgal eden gruplar, kentin yerel radyo kanalında da son olayları konu alan bir program yaptılar.

Bu arada Grigoropulos’u öldürmekle suçlanan polis memuru Epaminondas Korkoneas’ın avukatı Aleksis Kuyas’ın da protesto gösterilerinin hedefi durumuna geldiği kaydedildi.

Yunan basın-yayın organları, başkanlığını yaptığı futbol takımının karşılaşmasını izlemek üzere Patras’da bulunan Kuyas’a, “Panpiloponisiakos” Stadı’na girdiği anda taraftarlar tarafından taş atıldığını ve çirkin tezahüratlarda bulunulduğunu bildirdiler. Haberlerde, polis tarafından Kuyas’a yaklaşmaları önlenen yüzlerce göstericinin, stat çevresinde çıkardıkları olaylarda çok sayıda çöp konteynerini de ateşe verdikleri ifade edildi.

Öte yandan özel Alter televizyonu, Lamia kentindeki Domokos Cezaevi’nde bulunan Korkoneas’in, hücresinde sinir krizi geçirdiğini ileri sürdü. Haberine kaynak göstermeyen Alter, Korkoneas’ın tıbbi gözetim altına alındığını bildirdi.

Sayfa Yükleniyor...