İnternet aracılığıyla örgütlenerek kimsenin bulunmadığı yerlerde silahlı eğitim yapan bu gruplar, "zamanı geldiğinde" müdahale etmek için hazırlık yaptıklarını açıklıyor.

Kendilerini "Vatansever Milisler" olarak adlandıran grubun başkanı Yorgos Anestopulos, ıssız bölgelerde ve dağlarda buluşarak eğitim yaptıklarını belirterek, ülkede kaos meydana gelmesi durumunda "Milis Birlikleri"nin harekete geçeceğini söyledi.

Özel bir radyo istasyonuna konuşan Anestopulos, yapılan eğitimlerde gerçek silahların kullanılmadığını, ancak grubun bazı üyelerinin silahlı eğitimin serbest olduğu Bulgaristan ve Macaristan'a gidip orada eğitim gördüğünü belirtti.

HER YUNANLININ ELİNE BİR SİLAH
Grubun üyelerinin büyük bölümünün Yunan ordusunun yedek subaylarından oluştuğunu anlatan Anestopulos, "Gruba katılmak isteyen binlerce kişi var. Yunanistan'a kaos geldiğinde müdahale edeceğiz. İflas, mecburen kötü durumların yaşanmasına yol açacak. O an geldiğinde her Yunanlı'nın elinde bir silah olacak. Öyle anlarda silah bulunur. Suçluların, ülkenin zor durumundan yararlanarak soygun ve yağmalama yapması bizleri tahrik ediyor. Biz bu noktada müdahale edeceğiz. Bunun için hazır olmalıyız" diye konuştu.

Diğer bir grup olan "Yunan Milisleri" ise internette yer alan açıklamalarında, bu konuda Amerika'daki "Neighborhood Watch" örgütünü örnek aldıklarını ifade ederek, amaçlarının "kritik an" geldiğinde devriye gezerek ailelerini korumak olduğunu belirttiler.

Yunan Polis Teşkilatı ELAS, "milis" gruplarıyla ilgili yaptığı açıklamada, bu grupların henüz sorun yaratmadığını ve faaliyetlerinin görülmediğini belirtirken, ELAS Sözcüsü Thanasis Kokkalis, "ülkenin güvenliğinden sorumlu birimlerin devlet tarafından belirlendiğini" ifade ederek, Yunanistan'da, "airsoft" silahların kullanımının yasak olmadığını söyledi.