Yunanistan'da bütçe açığının daraltılması için hazırlanan ekonomik önlemler paketi, parlamentoda kabul edildi.

Tartışmalı oturumun ardından yapılan ‘açık oylamaya’ 300 milletvikilinden 296'sı katıldı. 172 milletvekili ‘ücretlerin dondurulmasını, ikramiyelerin azaltılmasını ve vergilerin artırılmasını öngören kemer sıkma önlemlerine evet derken, hayır oyları 129'da kaldı.

İktidardaki PASOK partisinden bir milletvekilinin yurt dışında bulunduğu gerekçesiyle katılmadığı oylamada, 3 geçersiz oy çıktı.

300 saldalyeli parlamentoda "evet" oyu kullanan ana muhalefet Yeni Demokrasi Partisi (YDP) milletvekili, eski Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, parti lideri Andonis Samaras tarafından parlamento grubundan ihraç edildi.

Bugünkü oturumdan...
Bugünkü oturumdan...

PASOK lideri ve Başbakan Yorgo Papandreu ise milletvekilleri Yannis Dimaras, Sofia Sakorafa ve Vasilis İkonomu'yu, oylamada "geçersiz oy kullandıkları" gerekçesiyle meclis grubundan çıkardı.

Yunanistan'daki uygulamada paarlamento grubundan ihraç edilen milletvekillerinin partileriyle ilişkileri kesilmiyor. Bu ihraç kararları genellikle geçici nitelik taşıyor.

PAKETE PROTESTO
Öte yandan, kemer sıkma paketinin mecliste oylamaya sunulduğu saatlerde, binlerce gösterici meclis binası önünde protesto gösterisi yaptı.

Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu (ADEDY), İşçi Sendikaları Federasyonu (GSEE) ve Mücadeleci İşçi Kolları Birliği'nin (PAME) çağrısıyla düzenlenen gösterilerde, yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Çevik kuvvet (MAT) ekiplerinin kent merkeziyle ara sokaklarda barikatlar kurduğu gösterilere katılanlar, parlamento binası önünde "IMF'yi kovun", "Hırsızlar için hiçbir fedakarlıkta bulunmayacağız", "IMF-AB boyunduruğuna hayır" İşçi sendikalarının, gelecek hafta da protesto gösterileri ve grev yapmayı kararlaştırdığı belirtiliyor.
Yunanistan Maliye Bakanı Yorgo Papakostandinu, geçen pazar günü yaptığı açıklamada, bütçe açığının daraltılması için alınacak borç konusunda IMF, AB Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) ile anlaşmaya varılmasından sonra yeni ekonomik önlemler alındığını bildirmişti.

Pakette, kamuda maaşları aylık 3 bin Euro kadar olan çalışanların, Yunanistan'da 13. maaş olarak adlandırılan Noel maaşıyla Paskalya ve yaz tatili dönemleri için verilen ve 14. maaş olarak nitelendirilen yarımşar maaş ikramiyelerinin bundan böyle toplam bin Euro olması öngörülüyor.

Papakostandinu, aylık 2 bin 500 Euro’yu geçmeyen emekli maaşlarında da Paskalya ile tatil ödeneklerinin 200'er, Noel maaşının ise 400 Euro olarak belirlendiğini, daha yüksek emekli maaşlarının ise düşürüleceğini açıklamıştı.

Kamu çalışanlarının ödeneklerinde yüzde 8 oranında kesintiye gidileceğini ifade eden bakan, kamuda gerek maaşların gerekse emekli maaşlarının dondurulduğunu bildirmişti.

Maliye Bakanı, KDV'nin yüzde 21'den yüzde 23'e çıkartılacağını, sigara ve alkollü içkiye yüzde 10 oranında ek vergi uygulanacağını, lüks harcamalarda ise vergilerin artacağını belirtmişti.

Papakostandinu, Yunanistan'da Gayri Safi Yurt İçi Hasılanın (GSYİH) yüzde 12,7'sine ulaşan bütçe açığının 2014'de yüzde 3'ün altına düşürülmesinin hedeflendiğinin de altını çizmişti.


Yunanistan'da geçen Martta da ekonomik önlemler alınmıştı.

Söz konusu önlemler, kamu çalışanlarının maaşlarında kesinti, KDV'nin yüzde 19'dan yüzde 21'e yükseltilmesi, ödeneklerde yüzde 12 oranında kesinti, emekli maaşlarının 2010 yılı süresince dondurulması, akaryakıt fiyatlarına 3 ile 8 cent arası zam, alkollü içeceklerde yüzde 20, sigara fiyatlarında ise yüzde 65 oranında ek vergi uygulanması ve tutarı 35 bin Euro'yu aşan, araba ve yat alımlarını da içeren lüks harcamalara özel ek vergi konulmasını öngörüyordu.

Ayrıca Yunanistan'da 13. maaş olarak adlandırılan Noel maaşında yüzde 30, Paskalya ile yaz tatili dönemleri için verilen ve 14. maaş olarak nitelendirilen yarımşar maaş ikramiyelerde ise yüzde 30 oranında kesinti yapılmıştı. Yunan sendikaları ise önlemler geri çekilinceye kadar mücadeleye devam edileceğini açıklamışlardı.