Yunanistan AB ve IMF'ye dayandı!

Borç batağındaki Yunanistan, Avrupa Birliği ve IMF ile 3 yıl için 110 milyar Euro’luk kurtarma paketi üzerine uzlaştı. Anlaşma çerçevesinde Hükümet'in alacağı tedbirler halka zor günler yaşatacak.

Haberler 02.05.2010 - 23:32

Yunanistan AB ve IMF'ye dayandı!

Euro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanları, Uluslararası Para Fonu'nun da katkısıyla 110 milyar Euro'ya ulaşan Yunanistan'ı kurtarma paketine onay verdi.

Euro ülkelerinin 80 milyar Euro'luk ikili kredilerine ilaveten IMF'nin vereceği 30 milyar Euro'dan oluşan ve en az 3 yılda kullandırılması öngörülen kurtarma paketi, Yunanistan'ın 19 Mayıs'taki borç geri ödemesinden önce kullanıma hazır olacak.

AB Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn, Euro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanları toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Avrupalı vergi verenlerin parasını Yunanistan'a akıtmadıklarını, faizli borç verdiklerini ve ikili kredilerin faiz oranının diğer Euro Bölgesi ülkelerinin borçlanma faizinden yüksek olduğunu belirtti.

HALKI ZOR GÜNLER BEKLİYOR
Gerek Avrupa Birliği gerekse IMF yetkilileri, yardım karşılığında Atina'nın tasarruf önlemlerini harfiyen uygulaması gerektiğini vurguladı.

Euro grubu başkanlığını yürüten Lüksemburg Başbakanı Jean Claude Juncker de, kurtarma paketi karşılığında Yunanistan'la "iddialı, sıkı ve mutlaka gerekli" bir program üzerinde anlaştıklarını söyledi.

Yeni önlemlere göre memurların ikramiyeleri kaldırılacak, KDV oranları artırılacak, sigara alkol ve benzin fiyatlarına yüzde 10 zam yapılacak. Emeklilik yaşının yükseltilmesi ve kumar oyunlarına ek vergiler getirilmesi de gündemde.

SOKAKLAR ÖFKELİ
Sokaklardan siyasilere tepki var:

“Yıllardır ülkeyi yöneten iki partiden tek bir isteğim var özür dilemeleri. Çünkü hem yolsuzluklardan hem de eksiklerden onlar sorumlu.”

“Suçu olmayanlar cezalandırılıyor. Bu adil değil.”

“Sosyal patlamalar yaşanacağına inanıyorum. Şehir yaşamı dayanılmaz olacak. Halk sosyal olarak bölünecek.”

Geçen yıl gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 13,6'sı kadar bütçe açığı veren Yunanistan, kurtarma paketi karşılığında bütçe açığını 2014 sonunda, AB kurallarına uygun şekilde yüzde 3'ün altına indirmeyi taahhüt etti.

Sayfa Yükleniyor...