Yunanistan cami yasa tasarısını geri çekti

Yunanistan'ın başkenti Atina'da, Votanikos bölgesinde eski bir yapının Müslümanlara ibadet yerine dönüştürülmesi ile ilgili parlamentoya sunulan yasal düzenleme, aşırı sağ LAOS partisinin itirazları üzerine geri çekildi.

Anadolu Ajansı 27.07.2011 - 19:11

Yunanistan Çevre, Enerji ve İklim Değişikliği Bakanı Yorgos Papakostantinu, enerji konusuyla ilgili bir yasa tasarısı çerçevesinde parlamentoya getirilerek dün tartışılmaya başlanılan düzenlemenin, Çevre Bakanlığı'nın yetkisi dahilinde bir dizi konu içermesi ve Çevre Bakanı Nikos Sifunakis'in bu konulara cevap vermek üzere parlamentoda bulunmaması nedeniyle geri çekildiğini açıkladı.

YASA TASARISI YENİDEN PARLAMENTOYA SUNULACAK
Atina Haber Ajansının konuyla ilgili haberinde, camiyle ilgili yasal düzenlemenin enerji yasasından çıkarılmasını bir iyi niyet hareketi olarak değerlendiren Papakostantinu'nun, söz konusu yasayı perşembe günü "kaçak yapıların düzenlenmesi ve turistik yapılarLa ilgili başka bir yasa tasarısı çerçevesinde yeniden parlamentoya sunma niyetinde olduğunu açıkladı.

'HÜKÜMETİN ACELE ETMESİ ANLAMSIZ'
Dün parlamentoda tartışmaya açılan camiyle ilgili yasal düzenlemeye itiraz eden LAOS Partisi’ne bağlı milletvekilleri, hükümetin bu konuda anlamsız bir şekilde aceleci davrandığını öne sürerek, yasal düzenlemenin geri çekilmesini istediklerini belirtti.

Yunan basınında daha önce çıkan haberlerde, Çevre, Enerji ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan ve ilgili diğer bakanlıklar tarafından da onaylanarak parlamentoya getirilen yasal düzenlemede, Votanikos bölgesindeki Elaiona semtinde eski bir deniz üssü kompleksine ait binanın restore edilerek ibadet için Atina'da yaşayan Müslümanlara tahsis edilmesinin öngörüldüğü bildirilmişti. Haberlerde, ibadet yerine dönüştürülmesi planlanan yaklaşık 500 kişi kapasiteli binada minare bulunmayacağı, çalışmaların tamamlanmasının ardından ibadet yerinin 5 Yunanlı devlet memuru ile 2 Müslümandan oluşan bir heyet tarafından yönetileceği, imamın da Eğitim Bakanlığı tarafından atanacağı belirtilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...