Yunanistan DHKPC'liyi iade etmiyor

DHKPC'li Fevzi Tekin'in, yaptığı siyasi iltica başvurusu sonuçlanıncaya kadar Türkiye'ye iade edilmemesi kararı alındı.

Anadolu Ajansı 17.04.2014 - 08:45

Yunanistan DHKPC'liyi iade etmiyor

Yunanistan'da, kısa bir süre önce başkent Atina'da mühimmat ele geçirilen bir hücre evinde yakalanan DHKPC'nin kilit isimlerinden Hüseyin Fevzi Tekin'in Türkiye'ye iade edilmesine ilişkin talep Yunan mahkemesince reddedildi.

Selanik İstinaf Mahkemesi Hakimler Konseyi, Fevzi Tekin'in Yunanistan'dan talep ettiği siyasi iltica başvurusuna cevap verilinceye kadar Türkiye'ye iade edilmemesini kararlaştırdı.

Konsey, Tekin'in, Atina'daki hücre evinde ele geçirilen silah ve patlayıcı maddelerle ilgili tutukluluk halinin ise devam etmesine karar verdi.

Tekin, geçen şubat ayında Atina'da mühimmat ele geçirilen bir hücre evinde, Özdemir Sabancı suikastı sanıklarından olduğu iddia edilen İsmail Akkol, Murat Korkut ve Bilgehan Karpat ile birlikte yakalanmıştı.

Bulgar Petrov Petar adına düzenlenmiş sahte kimlikle yakalanan Tekin ve diğer 3 terörist mahkeme kararıyla tutuklanmıştı.

'ÇETİN' SERBEST BIRAKILDI
Bu arada, Selanik'te 2011'de Triandria Caddesi'nde meydana gelen patlamayla ilgili tutuklanan 'Çetin' kod adlı Hasan Koşar'ın serbest bırakıldığı öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, Selanik Ceza Mahkemesi, Selanik Diavata Cezaevine tutuklu bulunan Koşar'ın 'ülke dışına kaçma tehlikesi bulunmadığı' gerekçesiyle 2 bin Euro kefaletle serbest bırakılmasını kararlaştırıldı.

Yaklaşık 23 yıldır Yunanistan'da yaşadığı öğrenilen Koşar, Selanik'teki Triandria Caddesi'nde meydana gelen ve bir kişinin hayatını kaybettiği patlamanın ardından aralarında DHKP-C'li Havva Suiçmez ve Nevzat Kalaycı'nın da bulunduğu 14 kişiyle gözaltına alınmış ancak, kısa bir süre sonra serbest bırakılmıştı. Koşar, patlamayla ilgili sürdürülen soruşturma kapsamında kısa bir süre önce tekrar tutuklanarak Diavata cezaevine konulmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...