Yunanistan Ege’de petrol arayacak

Yunanistan Kalkınma Bakanı Kostas Hacidakis, ülkesinin Ege Denizi'nde petrol ve doğal gaz araştırma ve çıkarma çalışmaları başlatacağını açıkladı.

Anadolu Ajansı 02.08.2009 - 13:29

Yunanistan Ege’de petrol arayacak

Kostas Hacidakis, Atina'da yayımlanan Elefterotipia gazetesinde yayımlanan demecinde, "Bu konuda yeni bir yasal düzenleme üzerinde çalışıldığını ve bunun yıl sonuna kadar parlamentoya getirileceğini" belirtti.

Yeni yasal düzenlemenin, 1990 yılından beri geçerli olan yasal çerçevenin yatırımcılar için daha çekici duruma getirilmesi amacıyla, AB hukuk kurallarına uyumlu ve ve çağdaş çevre hassasiyetleri dikkate alınarak hazırlanacağını ifade eden Hacidakis, "Daha basit şekilde söyleyeyim, son gelişmeleri de göz önüne alarak, 'açık kapı' denilen modeli benimsemek istiyoruz" dedi.

Hacidakis, hidrokarbon araştırmalarının Ege'nin hangi bölgelerinde yapılacağı konusunun ise "ilgili tüm parametrelerin dikkate alınması için, bu bölgelerin Ekonomi, Dışişleri, Kalkınma ve Çevre bakanlıklarından oluşan dörtlü bir komisyon tarafından belirleneceğini" söyledi.

Türkiye'nin bu konudaki itirazlarıyla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Hacidakis, "Yunanistan'ın egemenlik haklarından ve bu konuda açıkça tavır almaktan hiçbir şekilde vazgeçmeyeceğini" söyledi.

Hacidakis, "Araştırmalar, eldeki veriler ve ülkenin öncelikleri göz önüne alınarak yapılacak. Diğer bir deyimle, araştırmalarda petrol bulma olasılığı, çevrenin korunması ve tabii ki dış politika faktörü dikkate alınacak" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...