Yunanistan Filistin'i devlet olarak tanıdı

Yunanistan parlamentosu, Filistin'i devlet olarak tanıma kararı aldı. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas resmi bir ziyaret için Atina'da bulunuyor.

ntv.com.tr 22.12.2015 - 11:07 | Son Güncelleme : 22.12.2015 - 12:20

Yunanistan Filistin'i devlet olarak tanıdı

Filsitin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın iki gün sürecek Yunanistan ziyareti başladı. Abbas'ın ziyareti nedeniyle Yunan parlamentosundan jest geldi. Yunan parlamentosu, Filistin'i devlet olarak tanıma kararı aldı.

Yunan parlamentosu bugünkü özel gündemli toplantıda, Yunanistan Meclis Başkanı Nikos Vuçis'in Filistin'in devlet olarak tanınması yönünde sunduğu tavsiye kararı genel kurulda oy birliği ile kabul etti.

Parlamentonun bu kararı, Yunanistan'ın Filistin'i resmen tanıması yönünde hükümete tavsiye niteliği taşıyor.

Oylamayı, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile birlikte parlamentoya gelen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da izledi.

"FİLİSTİN" İFADESİ KULLANILACAK

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras dün Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, ülkesinin uygun bir zamanda Filistin'i devlet olarak tanıyacağını ve resmi yazışmalarda "Filistin Yönetimi" yerine "Filistin" ifadesinin kullanılacağını söylemişti.

Görüşmenin ardından basın açıklaması yapan Filistin Devlet Başkanı Abbas da, Filistin devletinin 2016 yılında kendi adına pasaport bastıracağını söylemişti.

AB'DE 8 ÜLKE FİLİSTİN'İ DEVLET OLARAK TANIYOR

Avrupa Birliği (AB) içinde birçok ulusal parlamento son dönemde Filistin'in tanınması yönünde tavsiye kararları almıştı.

AB'de 8 ülke Filistin'i tanırken bunu Birlik üyeliğinden sonra yapan tek ülke İsveç oldu. Diğer ülkeler Sovyetler Birliği döneminde Filistin'i tanımıştı.

Sayfa Yükleniyor...