Yunanistan İsrail ile hava tatbikatını sonlandırdı

İsrail'in Gazze'ye giden yardım gemilerine saldırısından sonra Yunanistan, İsrail ile yapmakta olduğu hava tatbikatını sonlandırdı.

Anadolu Ajansı 31.05.2010 - 12:39

Yunan Hava Kuvvetleri’nin İsrail ile ortak yaptığı, 25 Mayısta başlayan ve 3 Haziranda sona ermesi öngörülen ''Minoas 2010'' adlı tatbikatın bugün sona erdirildiğini duyurdu.


Tatbikatın, Ege, İyon Denizi ve ana karada icra edileceği açıklanmıştı.

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısının ardından Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nda kriz masası oluşturuldu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Yunanistan'ın İsrail Büyükelçisi’ne, yetkili makamlardan askeri operasyon hakkında açıklama talep etmesinin istendiği kaydedildi.

Gemilerdeki Yunan vatandaşlarının güvenliği hakkında bilgi istendiği, vatandaşların güvenlikleri için tüm önlemlerin alınmasının gerekliliğine dikkat çekildiği belirtilen açıklamada, Dışişleri Bakanlığı’nın tüm gelişmeleri yakından takip ettiği ve bütün gerekli girişimlerde bulunacağı bildirildi.

BİR YUNANLI AĞIR YARALI
Yunan medyası, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısında ilk belirlemelere göre bir Yunanlının da ağır yaralandığını duyurdu.

Gazze'ye yardım organizasyonunun üyelerinden gelen bilgilere göre, kimliği açıklanmayan Yunan vatandaşının durumunun ciddi olduğu kaydedilen haberlerde, yaralıların sayısının 60 olduğu da belirtildi.

Öte yandan, İsrail'in Atina Büyükelçiği önünde bu akşam protesto gösteri düzenleneceği, polisin elçilik binası ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldığı açıklandı.

Bu arada, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigoris Delavekuras, İsrail makamlarının şu ana kadar resmi bir açıklamada bulunmadıklarını söyledi.

İsrail'in Atina Büyükelçisi'nin ise Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı açıklandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...