İlişkili Haberler

Kıbrıs'ta BM gözetiminde 15 Mayıs 2015'te yeniden başlayan müzakereler çerçevesinde düzenlenen uluslararası konferans İsviçre'nin Cenevre kentinde bugün yapılıyor.

Uluslararası konferans için Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve BM Genel Sekreteri Guterres de Cenevre'ye geldi.

Kıbrıs uluslararası konferansına garantör ülkelelerin temsilcileri de katılıyor. Konferansta Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan'ı Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ve İngiltere'yi Dışişleri Bakanı Boris Johnson temsil ediyor.

Cenevre'de devam eden görüşmelerle ilgili garantör ülkelerden biri olan Yunanistan'dan açıklama geldi.

Yunanistan, "Kıbrıs müzakerelerinde olumlu ilerleme sağlandı. Kritik konular hala müzakere ediliyor" açıklaması yaptı.

Yunan hükümet sözcüsü, Kıbrıs müzakerelerinde çözüm olasılığı belirmesi halinde Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın Cenevre'ye gideceğini söyledi.

AB "ÖZEL GÖZLEMCİ" SIFATIYLA CENEVRE'DE

Tarihi konferansta Avrupa Birliği de "özel gözlemci" sıfatıyla temsil ediliyor. Açılışı Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Gutteres yapıyor. Konferansın ana gündem maddesini, müzakerelerin 6 temel başlığından biri olan "güvenlik ve garantiler" oluşturacak, harita konusu gündeme gelmeyecek.

HARİTA BM'NİN ÇELİK KASASINDA

"Güvenlik ve garantiler" Mayıs 2015'ten bu yana devam eden müzakerelerin en önemli başlığını oluşturuyor. 5'li konferans öncesi önemli bir adım atıldı. Taraflar hazırladıkları haritaları BM'ye sundu. Haritalar, ileride müzekere edilmek üzere çelik bir kasaya konuldu. 5'li konferans tüm tarafların 12 yıl sonra yeniden masaya oturması açısından büyük önem taşıyor.