Yunanistan rol mü çalıyor?

Kaddafi yönetimi ile muhalifler arasında ateşkes için Türkiye'nin arabuluculuk üstlendiği haberlerinin ardından, Yunanistan da Bingazi'ye BM ile bağlantı için bir ekip gönderiyor.

14.05.2011 - 23:27

Yunanistan rol mü çalıyor?

İlk olarak Türk yetkililerin dillendirdiği Libya'daki muhalifler ile Kaddafi yönetimi arasında ateşkes için arabuluculuk rolü, batı medyasına göre gerçekleşmişti.

Şimdi de 'komşu' benzer bir role soyunuyor. Yunanistan'dan Bingazi'ye gidecek olan bir ekip, BM ile muhalifler arasında bağlantıyı sağlayacak.

Siyasi çözüm vurgusu yapan Yunanistan Dışişleri Bakanı Druças, durumu şu sözlerle ifade etti: Yunanistan'ın rolü bu krizde herkesle ve tüm taraflarla görüşmek ve müzakere etmek. Bu nedenle de kapıları ve kanalları herkese açık tutuyoruz.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Druças, Atina'yı ziyaret eden BM Genel Sekreteri'nin Libya Özel Temsilcisi Abdelilah El-Khatip ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

Gelecek hafta Libya'ya bir gemi ile insani malzeme ve doktor göndereceklerini belirten Duruças, bu gemiye Dışişleri Bakanlığına bağlı bir ekibin refakat edeceğini belirtti. Bakan, bu ekibin daha sonra Bingazi'de kalarak rejim karşıtlarıyla bağlantı sağlama görevi yapacağını söyledi.

YUNANİSTAN'IN ROLÜ
Druças, "bunun önemli bir hareket olduğunu" ifade ederek, "Yunanistan'ın rolünün bu krizde herkesle ve tüm taraflarla görüşmek ve müzakere etmek olduğunu, bu nedenle de kapıları ve kanalları herkese açık tuttuğunu" kaydetti.

"SİYASİ ÇÖZÜM ŞART"
"Libya'daki krize sadece askeri yöntemlerle çözüm bulunmasının mümkün olmadığını" ifade eden Druças, "BM'nin bu konudaki rolü çok önemli. Ancak, siyasi bir çözüm bulunması şart. Bu nedenle uluslararası toplum bu yönde daha kararlı ve koordineli çabalar ortaya koymalı.

Yunanistan, çabaların merkezi her zaman BM olarak, kendi önerileriyle, kendi görüşleriyle bu yönde katkı sağlamıştır ve sağlamaya da devam edecektir" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...