Orban'dan AB'ye öneri: Yunanistan sınırına set çekelim

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği'ne sığınmacı akınının tamamen durdurulması için Yunanistan'ın kuzey sınırına set çekilmesini istedi. Yunanistan ise denizyoluyla gelen sığınmacıları geri çevirmediğini duyurdu.

NTV Haber 08.01.2016 - 16:58

Orban'dan AB'ye öneri: Yunanistan sınırına set çekelim

Macaristan Başbakanı Victor Orban, "Sığınmacılar konusunda Türkiye ile varılan anlaşmanın tek başına yeterli olacağını düşünmüyorum" dedi.

Macaristan Başbakanı Orban, "Yunanistan'ın kuzeyinde savunma hattı inşa edebilmesi için" AB'nin Makedonya'ya destek vermesini istedi.

Türkiye'nin sığınmacı akınını engelleyeceği yönündeki taahüdünün olumlu olduğunu kaydeden Orban, "Hedefimiz sığınmacı akınını azaltmak değil, tamamen kesmek olmalı" ifadesini kullandı.

YUNANİSTAN'DAN SIĞINMACI AÇIKLAMASI

Yunanistan ise, Türkiye'den denizyoluyla giden sığınmacıların Yunan sahil güvenliği tarafından geri çevrildiği yönündeki haberleri yalanladı.

Yunanistan'ın Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, Yunan sahil güvenliğinin tehlikeli bir yolculuğa girişerek Türkiye kıyılarından yola çıkanların güvenliğini ve acil ihtiyaçlarını sağlamak için her türlü çabayı sarfettiği belirtildi.

Bu durumun uluslararası toplum tarafından da onaylandığı kaydedildi. Yunanistan sahil koruma komutanlığı da konuyla ilgili açıklama yayınladı. Hafta başında hayatını kaybeden onlarca sığınmacının "Yunan sahil koruma kuvvetleri tarafından geri gönderildiği" yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Sadece son 2 günde Midilli adası açıklarından 2 binden fazla sığınmacının Yunan sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldığı ifade edildi.

Sayfa Yükleniyor...