Yunanistan Türkiye zirvesi istiyor

Yunanistan, Türkiye'de gelecek yaz yapılacak seçimlerin ardından Ankara'nın Avrupa Birliği sürecine ilişkin liderler seviyesinde bir zirve düzenlenmesini istiyor.

Anadolu Ajansı 25.11.2010 - 09:38

Yunanistan Türkiye zirvesi istiyor

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigoris Delavekuras, Atina'nın, Türkiye'de önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerin ardından, üyelik süreci konulu bir AB-Türkiye zirvesi yapılması düşüncesinde olduğunu söyledi.

Delavekuras, düzenlediği basın toplantısında, ''Atina'nın, AB-Türkiye zirvesi düzenlenmesi yönündeki inisiyatifi'' ve ''istikşafi görüşmeler'' konularına değindi.

''Atina'nın, Türkiye'deki seçimlerin ardından liderler düzeyinde, üyelik süreci konulu bir AB-Türkiye zirvesinin yapılmasını istediğini, sözkonusu zirvenin Türkiye'nin üyelik sürecine yeni bir dinamik kazandıracağını belirten Sözcü, bunun, Türkiye'nin AB üyeliği için ''bir yol haritası'' teşkil edeceği değerlendirmesinde bulundu.

SÖZDE DEĞİL GERÇEK AB SÜRECİ İSTİYORUZ
Sözcü, Türkiye'nin AB sürecinin adeta ''kaplumbağa hızıyla'' sürdüğünü belirttiği konuşmasında, Atina'nın bir AB-Türkiye zirvesi yapılması yönündeki önerisiyle sürece hareketlilik getirilmesinin istendiğini kaydetti.

Delavekuras, ''Biz sözde değil gerçek bir AB süreci arzu ediyoruz'' dedi.

Sözcü, ''Atina'nın, sürecin ete kemiğe bürünmesi ve açık bir diyaloğun olması için ortam yaratmak istediğini'' belirttiği konuşmasında, AB-Türkiye zirvesinin tüm liderlere siyasi fikirlerini dile getirme fırsatı sağlayacağını da söyledi.

Böyle bir inisiyatifin ''yeni bir Helsinki'' olup olmadığı şeklindeki soruya ''öyle olduğu'' yanıtını veren Sözcü, ''Türkiye'nin böylece, belirli bir zaman dilimi içinde AB'ye karşı olan yükümlülüklerini yerine getirmesi yolunun açılacağını'' öne sürdü.

Delavekuras, Ege'de kıta sahanlığı ile ilgili olarak da bu konuda ''sürecin devam ettiğini'' kaydetti.

''Ege'nin ortak kullanımı konusunda yıl içinde Türkiye ile bir anlaşmaya varılması olasılığı yönündeki söylentiler'' üzerine bir soruyu da yanıtlayan Sözcü, bu yöndeki ifadelerin herhangi bir temele dayanmadığını, nitekim kıta sahanlığının da belirlenmediğini söyledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitri Druças, Brüksel'de 22 Kasım'da yaptığı, Türkiye'nin AB süreci ile ilgili konuşmada, ''Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın haziran ayında olacağını duyurduğu seçimlerden sonra, haziran sonunda veya sonbaharda bir Türkiye-AB zirvesi yapılmasını düşünüyorum'' demişti.

Zirvenin hedefinin, Türkiye'nin AB üyelik sürecinde yeni bir yol haritası bulunması olduğunu ifade eden Druças, ''Türkiye'nin tam olarak belirtilmiş yükümlülükleri ve AB üyesi olacağı belirli tarihi içeren siyasi bir bildirinin, AB üyesi ülkeler ve Türkiye tarafından benimsenmesi ile ''yeni bir Helsinki'ye'' gidilmesi önerisini gündeme getirmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...