Yunanistan yangınlarla boğuşuyor

Yunanistan'da, son bir günde 60'a yakın noktada yangın çıktı.

Anadolu Ajansı 29.07.2009 - 15:51

Yunanistan yangınlarla boğuşuyor

Yunanistan'da son 24 saat içinde 58 çalı ve orman yangını çıktığı bildirildi.

Basın-yayın organlarının haberlerine göre, başlıca yangınlar Atina ile Pire kentlerinin de içinde yer aldığı Atika bölgesi, Mora ve Eğriboz (Evia) yarımadaları ile İyon Denizi'ndeki Skopelos Adası'nda çıktı. Eğriboz'un Marmari yerleşim birimi yakınlarında sabaha karşı çalılık alanda çıkan yangın evlerin avlularına kadar vardı. Olay yerinde 40 itfaiyecinin yanı sıra 18 itfaiye aracı bulunduğu, soğutma ve söndürme çalışmalarının hava ve karadan sürdürüldüğü açıklandı.

Mora'da Korint bölgesi çamlık alanında yine sabaha karşı çıkan yangının sabah saatlerinde kotrol altına alındığı belirtildi.

Başkent yakınındaki Koropi bölgesinde öğle çıkan yangın kuru ot ve zeytinlikleri etkiledi. Kısmen kontrol altına alınan yangının yerleşim birimlerine yakın olmasının endişe yarattığı bildirildi. Olay berine bulunan 24 itfaiyeci ile 8 yangın söndürme aracı çalışmalarını sürdürüyor.

Skopelos Adası Panormo yerleşim birimi yakınındaki çamlık alanda çıkan yangının ise bölgedeki şiddetli rüzgar ve coğrafi zorluklar nedeniyle henüz kontrol altına alınamadığı açıklandı.

Öte yandan, Sivil Savunma Teşkilatı Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamada, Atika bölgesi, Eğriboz ile Mora yarımadaları, Girit, Midilli, Sakız ve İkarya adaları ile kuzey Ege takım adalarında yangın tehlikesinin yüksek olduğu belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...