Yunanistan'a Türk azınlık uyarısı

Yunanistan, Türk azınlık ile ilgili bazı kararları uygulamadığı için, Avrupa Konseyi tarafından kınanacak.

Anadolu Ajansı 22.05.2009 - 14:34

Yunanistan'ın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Batı Trakya Türk azınlığı ile ilgili kararlarını uygulamadığı için, Avrupa Konseyi tarafından kınanması bekleniyor.

Atina'da yayımlanan Kathimerini gazetesi, Yunanistan'ın AİHM kararlarını uygulamaması ve adında ''Türk'' ifadesi geçen azınlık derneklerinin kurulmasına izin vermemesini incelemek üzere önümüzdeki ay Avrupa Konseyi temsilcilerinin Atina'ya gelmesinin beklendiğini yazdı.

Gazete, diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde, Avrupa Konseyi temsilcilerinin bu konuda hazırlayacakları raporun sert bir kınama ya da para cezasına yol açabileceğini vurguladı.

Kathimerini, adını vermediği bir diplomatın, ''Her halükarda köşeye sıkışacağız ve bu konuda gördüğümüz baskı büyük olacak'' dediğini de belirtti.

Atina'nın bu aşamada adında ''Türk'' ifadesi geçmeyen ''Meriç Gençliği Azınlık Derneği'nin'' açılmasını cesaretlendirdiğini belirten gazete, ancak bu derneğin kuruluşuna ilişkin talebin bölge mahkemesi tarafından iki kez reddedildiğini kaydetti.

Gazete, Atina'nın bu alandaki yaklaşımını zaman kazanmak ve Avrupa Konseyi'nden aleyhine bir karar çıkmasını önlemek amaçlı başarısız girişimler olarak da tanımladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...