Yunanistan'da favori Papandreu

Yunanistan'da 4 Ekim'de yapılacak erken seçimlerin favorisi Yorgo Papandreu, 90'larda Türk-Yunan yakınlaşmasına öncülük etmişti.

NTV Haber 02.10.2009 - 11:40

Yunanistan'da favori Papandreu

Yunan siyasetine damgasını vuran Papandreu hanedanlığının son temsilcisi Yorgo Papandreu, 57 yaşında. Sosyalist lider 90'lı yıların sonlarında Türk-Yunan yakınlaşmasına öncülük etmişti. Şimdi de iktidara geldiğinde Türkiye ile ilişkileri daha da iyileştirmek istediğini söylüyor.

Annesi Amerikalı olan ve ABD'de dünyaya gelen Yorgo Papandreu'nun adını aldığı dedesi, 3 kez başbakanlık yaptı. Babası Andreas Papandreu ise askeri cuntanın devrilmesinin ardından 1974'te Pan-Helenistik Sosyalist Hareketi yani PASOK'u kurdu ve ülkenin ilk sosyalist Başbakanı oldu. Babasının isteği üzerine siyasete atılan Yorgo Papandreu ise, ilk kez 1981'de meclise girdiğinde, henüz 29 yaşındaydı.

İki kez eğitim bakanlığı yapan Papandreu, Türkiye ile Yunanistan arasındaki yakınlaşma sürecinin de öncülerinden. 90'lı yılların sonunda Dışişleri Bakanlığı yaptığı dönemde merhum Dışişleri Bakanı İsmail Cem'le süreci bizzat yürüttü.

BATI TRAKYALILAR KENDİNE "TÜRK" DİYEBİLİR
Papandreu, Batı Trakyalıların kendilerini "Türk" diye tanıtmasında sakınca olmadığını açıklayan ilk Yunan Dışişleri Bakanı.

İki ülke arasındaki ilişkileri daha da iyileştirmek istediğini söyleyen Papandreu, son yıllarda Türk-Yunan ilişkilerinde Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecini etkileyebilecek engeller yaşandığını belirtiyor ve "Sorunları gözden geçirmeliyiz, Türkiye de üzerine düşen adımları atmalı" diyor.

ANNAN PLANINA DESTEK VERMİŞTİ
Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin müzakerelerde de yer alan Papandreu, 2004 yılında Kıbrıslı Rumların oylarıyla reddedilen Annan planına da destek vermişti.

PASOK liderinin öncelikli hedefi ise ekonomiyi düze çıkarmak. Papandreu, 3 milyar Euro'luk paket çıkarmayı, gereksiz kamu harcamalarını kısmayı, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele etmeyi, çok kazanandan çok vergi almayı vaadediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...