Yunanistan’da genel grev hayatı felç etti

Atina’nın merkezi trafiğe kapatıldı, hastaneler sadece acil vakalara baktı, televizyon ve radyoda haber yayınlanmadı.

Anadolu Ajansı 11.05.2011 - 15:00

Yunanistan’da genel grev hayatı felç etti

Yunanistan'da kamu ve özel sektör çalışanlarının, hükümetin mali krize ilişkin reformları ile çalışma koşullarını protesto etmek amacıyla yaptıkları 24 saatlik grev ülkede yaşamı felç etti.

Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu (ADEDY),İşçi Sendikaları Federasyonu (GSEE) ve Mücadeleci işçi Kolları Birliği'nin (PAME) çağrısıyla yapılan grev ve protesto gösterilerine kamu ve özel sektör çalışanları katılırken, toplu taşıma araçlarında görev yapanlar da iş durdurma eylemleri ile destek verdi.

Atina kent merkezindeki yoğun katılımlı iki ayrı gösteri nedeniyle kent merkezi trafiğe kapatıldı. Otobüs, tramvay, metro, troleybüs ve banliyö trenlerinin özellikle sabah seferlerini iptal etmeleriyle ulaşım zaman zaman durma noktasına geldi.

ADALARLA BAĞLANTI KOPTU
Öte yandan, liman çalışanlarının grevde yer alması, gemilerin ayrılamamasına, dolayısıyla ana kara ile adalar arasında bağlantının kopmasına yol açtı.

Devlet dairelerindeki müşteri hizmetlerinde de aksamalar görülürken, sağlık çalışanlarının grevi nedeniyle hastanelerde yalnızca acil durum ve güvenlik ekipleri hazır bulundu.

Sabah saat 06.00'dan itibaren gazetecilerin greve katılmasıyla televizyon ve radyo istasyonlarında haber bültenleri yayımlanmadı, haber ağırlıklı internet siteleri sayfalarını yenilemedi, basın toplantıları ise iptal edildi.

Yazılı basın çalışanlarının greve katılmaları sonucu yarın gazete bayilerinde raflarının boş kalacağı belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...