Yunanistan'da ırkçı polislere gözaltı

Yunanistan'da aşırı milliyetçi Altın Şafak Partisi'ne yönelik düzenlenen operasyonlar çerçevesinde 15 polis memuru gözaltına alındı.

Anadolu Ajansı 01.11.2013 - 17:32

Yunanistan'da ırkçı polislere gözaltı

Kamu Düzeni ve Vatandaşı Koruma Bakanlığı'nın kamuoyuyla paylaştığı rapora göre, Yunanistan genelinde yapılan 319 denetim sonrası 15 polis memuru aşırı milliyetçi Altın Şafak Partisi'nin yasadışı eylemleri ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle gözaltına alındı.

Raporda ayrıca bir sahil güvenlik memuru ile 6 kişinin de operasyonlar çerçevesinde tutuklandığı belirtildi.

Raporda, polisler tarafından en çok ırkçı davranış sergilenen karakolların göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı Agios Panteleimonas, Ambelokipi, Omonia ve Akropolis karakolları olduğu vurgulandı.

Atina'nın Keratsini semtinde 18 Eylül'de ırkçılık karşıtı şarkılarıyla ünlü rap şarkıcısı Pavlos Fissas'ın (34) bir Altın Şafak üyesi tarafından kalbinden bıçaklanarak öldürülmesinin ardından organize suç örgütü kurma ve yönetme gerekçesiyle partiye ve yöneticilerine yönelik operasyonlar düzenlenmişti.

Yasadışı faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle 3 Ekim'de gözaltına alınan aşırı milliyetçi Altın Şafak Partisi'nin lideri Nikos Mihaloliakos, çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...