Yunanistan'da SYRIZA gibi AB ve IMF'nin kemer sıkma politiklarına karşı çıkan Bağımsız Yunanlılar Partisi (ANEL) koalisyon konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı.

İlişkili Haberler

Yunanistan'da SYRIZA lideri Aleksis Çipras ile hükümet kurma görüşmeleri çerçevesinde görüşen Bağımsız Yunanlılar Partisi (ANEL) lideri Panayiotis Kammenos, görüşmenin ardından, "Aleksis Çipras'a güvenoyu veriyoruz" dedi.

Dünkü seçimlerde oyların yüzde 4,7'sini alan ANEL parlamentoda 13 milletvekili ile temsil ediliyor.

KOMÜNİSTLERLE DE GÖRÜŞECEK

SYRIZA lideri Çipras'ın gün içinde ılımlı sol parti Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) ve Yunanistan Komünist Partisi (KKE) liderleriyle görüşmesi bekleniyor. Çipras iki sol partiden, hükümetine dışarıdan destek vermelerini isteyecek.

AB ve IMF ile müzakere masasına oturması beklenen Çipras kuracağı hükümete toplumun her kesiminden destek almayı planlıyor.

CUMHURBAŞKANI'NA GİDECEK

Sağ popülist parti ANEL'le koalisyon konusunda anlaşan SYRİZA lideri Aleksis Çipras'ın bugün öğleden sonra Cumhurbaşkanı Karolos Papulias ile görüşerek hükümeti kurma görevini alması bekleniyor.

Bugün başbakanlığını ilan edecek SYRIZA lideri Çipras'ın yeni hükümeti kurması için çarşamba gününe kadar zamanı bulunuyor.