Yunanistan’da olaylar devam ediyor

Atina’da 6 Aralık gecesi başlayan protesto gösterileri bugün de devam etti.

Haberler - Anadolu Ajansı 18.12.2008 - 20:12

Yunanistan’da olaylar devam ediyor

Başkent Atina’da ikisi kent merkezinde olmak üzere dört gösteri düzenlenirken, göstericileri kordon altında tutmak isteyen güvenlik ekipleri ile protestocular arasında yer yer kısa süreli çatışmalar yaşandı.

Gösterilerini Noel’e kadar sürdürme kararı aldıklarını açıklayan orta öğretim ve üniversitelilerin oluşturduğu öğrenci grupları, önümüzdeki günlerde derslere girmeme, sonrasında Noel nedeniyle tatile girecek olan okullarını işgal etme, kent merkezlerinde yolları kapatma ve gösteriler düzenlemeyi programladıklarını bildirdiler.

Söz konusu program çerçevesinde bu akşam Atina merkezinde iki gösteri daha yapılacağı kaydedilirken, metro istasyonlarında toplanacak olan öğrenci gruplarının, gençleri, süregelen durum hakkında bilgilendirecekleri kaydedildi.

Söz konusu “ayak üstü bilgilendirme toplantılarının” kent merkezindeki “Omonia” Meydanına uzanacak gösteri yürüyüşüyle noktalanacağı açıklandı. Aynı gösterilerin Selanik ve Hanya kentlerinin yanı sıra bir çok kentte daha yapılmasının planlandığı da belirtildi.

Gösterici grupların haftalık planlarını da sundukları gündemlerine göre, Atina’da Pazartesi günü, “Aleksandras” caddesinde yer alan polis merkezi önünde oturma eylemi yapılacak. Aynı eylemin ülkenin başka kentlerindeki polis merkezleri önünde de eşzamanlı olarak düzenlenmesinin beklendiği belirtildi. Salı günü Atina kent merkezi ile ana caddelerini gösterilerle kapatma kararı alan protestocuların, Çarşamba günü de Atina Adliyesi önünde gösteri yapmayı planladıkları açıklandı.

Farklı kentlerde olsalar dahi, geçen günlere göre daha örgütlü oldukları gözlenen göstericilerin, önümüzdeki Perşembe günü ülke genelinde bir protesto gösterisi yapacakları kaydedildi.

BALİSTİK İNCELEME HAFTAYA AÇIKLANACAK
Öte yandan, basın yayın organları, Grigoropulos’un ölümüne yol açan merminin balistik incelemesinin sonuçlarının önümüzdeki hafta açıklanmasının beklendiğini duyurdular. Haberlerde, mermi üzerinde yapılan incelemelerden edinilen verilerin, doku mikro zerreleri haricinde beton örneğine de rastlandığını ortaya koyduğu, bunun kurşunun Grigoropulos’a saplanmadan önce çevredeki binalardan birine çarpmış olması olasılığını bir kez daha gündeme getirdiği iddia edildi.

Basın yayın organları, Grigoropulos’un yaşamını yitirmesine yol açan ve Atina Koridalos cezaevine nakledilen polis memuru Epaminondas Korkoneas ile çalışma arkadaşı polis memurunun, henüz belirlenemeyen bir nedenle Atina’nın yaklaşık 200 kilometre kuzeyindeki Lamia kentindeki Domoko cezaevine nakledildiklerini duyurdular. Haberlerde, Korkoneas’ın avukatı Aleksis Kuyas’ın Atina kent merkezinde bulunan bürosuna dün akşam düzenlenen saldırının ise güvenlik güçlerinde endişe yarattığı belirtildi. Kuyas’ın bürosu dün akşam maskeli şahıslar tarafından basılmış ve çalışan personel dışarıya çıkarıldıktan sonra bürodaki bilgisayar ve benzeri cihazlar ile arşiv tahrip edilmişti.

TELEVİZYON VE RADYOLARA ÇAĞRI
Bu arada, Yunanistan Radyo Televizyon Üst Kurumu (ESR), televizyon ve radyoları, olaylarla ilgili haberlerinde dikkatli olmaya çağırdı. ESR, şiddet içeren karelerin haber bültenlerinde, “toplum dışı aşırılıklara gidilmesi yolunda cesaretlendirici” olmaları olasılığı dikkate alınarak yayımlanmasını, polis ve sorgu ekiplerinin görüntülerinin ekranlara yansıtılmasından kaçınılmasını, inceleme sürecinde delil teşkil eden belge ve diğer verilerin kamuoyuna sunulmamasını talep etti.

Öte yandan, bu sabaha karşı, Atina’nın güney semtlerinde, banka şubeleri, iktidardaki Yeni Demokrasi Partisinin (YDP) bir bürosu, Yunanistan telekomünikasyon şirketinin (OTE) bir şubesi ile bir süpermarketin hedef alındığı saldırılar düzenlendiği bildirildi.

Kentin “Kalamaki” semtinde bulunan “Geniki”, “Agrotiki”, “Citi” ve “Ethniki” bankalarının şubeleri, YDP bürosu, OTE şubesi ve süpermarketin hedef alındığı saldırılarda, molotofkokteylleri ve ev yapımı patlayıcı maddeler kullanıldığı kaydedildi. Saldırılarda ciddi maddi hasar meydana geldiği belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...