Yunanistan'da yolsuzluk soruşturması

Aralarında üst düzey diplomatların da bulunduğu 8 kişi aleyhinde dolandırıcılık ve kara para aklama suçlarından soruşturma başlatıldı.

Anadolu Ajansı 18.02.2014 - 05:07

Yunanistan'da, aralarında üst düzey diplomatların da bulunduğu 8 kişi aleyhinde dolandırıcılık, kara para aklama ve görevi kötüye kullanma suçlarından cezai kovuşturma başlatıldığı bildirildi.

Yunan Polis Teşkilatı ELAS, 2000-2004 yıllarında bir sivil toplum kuruluşu (STK) aracılığıyla devleti 9 milyon Euro dolandırdığı tespit edilen 8 kişi aleyhinde hazırlanan 80 sayfalık dava dosyasının Atina Bidayet Mahkemesine gönderildiğini açıkladı.

Polis açıklamasında, aralarında halen görevde bulunan 2 büyükelçi ile Yunanistan Dışişleri Bakanlığına bağlı Uluslararası Kalkınma İşbirliği Kurumunun (YDAS) eski müdürünün bulunduğu zanlıların, mayın temizleme çalışmalarıyla ilgili faaliyetlerde bulunan STK aracılığıyla Bosna Hersek, Lübnan ve Irak'ta mayın temizleme programları kapsamında bütçeden kanun dışı 9 milyon Avro tahsil ettiklerinin belirlendiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca yaklaşık 20 ay önce başlatılan soruşturmada, 8 ayrı program kapsamında Dışişleri Bakanlığınca STK'ya yapılan ödemelerin kanun dışı olarak yapıldığı, oluşturulan programların gerekli koşulları içermediği ve ödemelerdeki kanunsuzluğun örtbas edilmesi için de bir dizi ihlaller yapıldığının tespit edildiği ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığının Mali İşler Bölümünce sürdürülen soruşturma kapsamında, STK Başkanının gözaltına alındığı, kendisinin ve eşinin mal varlıklarının Atina Hakimler Konseyi kararıyla dondurulduğu belirtilirken, çeşitli bakanlıklarda bazılarının halen kilit noktalarda görev yaptığı zanlılar aleyhinde, dolandırıcılık, devleti zarara uğratma, ihanet, kara para aklama, görevi kötüye kullanmakla suçlandığı kaydedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...