İlişkili Haberler

Atina'dan yapılan açıklamada, "Yunan hükümeti komşumuz Türkiye'deki seçimle iktidara gelmiş hükümetine ve anayasal düzenine karşı darbe girşimini daha ilk anından itibaren kınamıştır. O gün olduğu gibi bugün de darbe girişimine karışmış olanlar ülkemizde hoş karşılanmadığını vurgulamak isteriz. Ancak her durumda Yunanistan, anayasası uyarınca, bir hukuk devletidir ve kuvvetler ayrımı kurumsallaşmıştır.

Uluslararası hukuk kuralları ve uluslararası sözleşmeler ülkemiz için bağlayıcıdır. Bağımsız Yunan adaletinin Yunanistan içinde varacağı bu gibi yargılar doğal olarak bağlayıcı nitelik taşımaktadır" denildi.

ÇAVUŞOĞLU: GERİ KABUL ANLAŞMASI İPTALİ GÜNDEMDE

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Yunanistan'ın 8 darbeci askerin iade talebini reddetmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Yunanistan'la Geri Kabul Anlaşması'nın iptali gündemde" dedi.

DAVA SÜRECİ NASIL İŞLEDİ?

15 Temmuz darbe girişimi sonrası askeri bir helikopter ile Yunanistan’a kaçan 8 darbeci askerin Türkiye'ye iadesiyle ilgili kısa bir süre önce Atina'daki mahkemede görülen üç ayrı duruşmanın ardından, üç asker için Türkiye'nin iade talebi kabul edilmiş, beş askere yönelik iade talepleri ise reddedilmişti.

Yunan temyiz mahkemeleri başsavcısı Antonis Liogas, iade talebi reddedilen darbecilerle ilgili Yüksek Mahkeme'ye itirazda bulunurken, mahkemenin Türkiye'ye iadeleri yönünde karar verdiği üç darbeci asker de temyiz başvurusunda bulunmuştu.

PAZARTESİ ERTELENMİŞTİ 

Darbeci subaylar hakkındaki nihai kararın 23 Ocak’ta açıklanması bekleniyordu. Ancak bir hakimin kaza geçirmesi, diğer 2 hakimin de kesin görüş bildirmemeleri nedeniyle duruşma bugüne ertelenmişti.