Yunanistan'dan AB'ye "B Planı hazırla" çağrısı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun Geri Kabul Anlaşması ile ilgili açıklaması en çok Yunanistan'ı endişelendirdi. Alman Bild gazetesine koşuna Yunan Bakan Muzalas, "Bir B Planı'na ihtiyacımız var" dedi.

ntv.com.tr 03.08.2016 - 12:15

Yunanistan'dan AB'ye "B Planı hazırla" çağrısı

Türkiye'nin ekim ayında Geri Kabul Anlaşması'ndan vazgeçmesi durumunda AB'nin "B Planı" olması gerektiğini belirten Yunanistan Göçmen Bakanı Yannis Muzalas, AB üyesi ülkelerin daha fazla mülteci almaya hazır olması gerektiğini de söyledi.

Yunanistan Göçmen Bakanı Yannis Muzalas, göçmen kriziyle ilgili görüşlerini Alman Bild gazetesine açıkladı.

Türkiye'nin "mülteci anlaşması başarısızlığa uğrayabilir" şeklindeki uyarısının kendilerini endişelendirdiğini dile getiren Yunan Bakan Muzalas, "Türkiye'nin sınırları yeniden açması durumunda AB'nin bir B Planı olmalı" şeklinde konuştu.

AB üyesi ülkelerin mültecileri kabul etmede daha istekli olmasını talep eden Yunan Bakan Muzalas, “Mültecileri sadece belli başlı ülkeler almamalı. Tüm AB üye ülkeleri arasında paylaştırılmalı" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB'nin ekim ayı sonuna kadar vize muafiyetini yürürlüğe koymaması durumunda Türkiye'nin Geri Kabul Anlaşması'nı yeniden gözden geçireceğini açıklamıştı.

Türkiye ile AB arasında varılan anlaşmaya göre, Türkiye, Yunan adalarına geçen ve iltica hakkı bulunmadığına karar verilen mültecileri geri alıyor, başvurusu kabul edilmeyen her Suriyeli karşılığında da Türkiye'den AB'ye yasal yollarla Suriyeli gönderiliyor.

Anlaşmanın yürürlüğe girmesinden sonra deniz yoluyla Yunan adalarına kaçan mülteci sayısında önemli azalma oldu. AB ayrıca yıl sonuna kadar Türkiye'ye 3 milyar dolar yardım sözü verdi. AB şu ana kadar 2 milyardan fazla yardımı serbest bıraktı.

Sayfa Yükleniyor...