Yunanistan'dan IMF'ye 1.6 milyar euroluk rest

Mali krizle mücadele eden Yunanistan, IMF'ye haziranda ödemesi gereken 1.6 milyar euroluk geri ödemeyi yapmayacağını açıkladı.

ntv.com.tr 25.05.2015 - 16:18

Yunanistan'dan IMF'ye 1.6 milyar euroluk rest

Bir televizyon programında konuşan İçişleri Bakanı Nikos Vuçis, Yunanistan'ın 5 Haziran ile 19 Haziran arasında IMF'ye 1.6 milyar euroluk geri ödeme yapması gerektiğini ancak bu paraların devletin kasalarında bulunmadığını belirtti.

"Geri verilmesi gereken bu paralar yok ve verilmeyecek" diyen Yunanistan İçişleri Bakanı Vuçis, Yunanistan'ın Avrupalı ortaklarıyla olan müzakerelerin mayıs sonuna kadar olumlu bir sonuca ulaşmasını umut ettiğini vurguladı.

İçişleri Bakanı Yardımcısı Nikos Hundis de hükümetin, Avrupalı ortaklarıyla ipleri koparmayı arzu etmediğini ancak bu konuda herhangi bir şantaj kabul etmeyeceği açıklamasında bulundu.

Hundis, "Bazı olumlu adımlar atıldı, ancak bu, nakit sıkıntısı gerekçesiyle masaya gelecek herhangi bir anlaşmayı kabul edeceğimiz anlamına gelmiyor" dedi.

SYRIZA Meclis Grup Başkanı Thanasis Petrakos da hükümetin borç ödeme yerine vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamayı tercih ettiğini belirterek, bu konuda kreditörlerle bir savaşa hazır olduğunu söyledi.

Sayfa Yükleniyor...