Yunanistan'dan iyi haber!

Yunanistan'ın başkenti Atina'nın çevresinde 4 gündür devam eden yangınlarla ilgili iyi haberler geliyor. Marathonas bölgesindeki yangının etkisini yitirdiği belirtilirken, bazı bölgelerde alevlerle mücadele sürüyor.

24.08.2009 - 23:30

Yunanistan'dan iyi haber!

Yunanistan'ın başkenti Atina'nın 40 kilometre kuzeydoğusundaki Marathonas bölgesinde geçen cuma gecesi çalı yangını olarak başlayan ve çok sayıda yerleşim birimine yayılan yangın önceki günlere göre etkisini yitirirken, Eğriboz (Evia) adası ve başkentin 60 kilometre kuzeybatısındaki Viotiya'daki yangınların sürdüğü bildirildi.

Yunan basın-yayın organları itfaiye teşkilatından aldıkları bilgilere dayandırdıkları haberlerinde, Kuzeydoğu Attika bölgesinde faal yangın kalmadığını, gün boyunca alevlerin tehdit ettiği Viotiya bölgesinde yer alan Porto Germeno kasabasındaki yangının da kısmen kontrol altına alındığını duyurdular.

Yangın bölgesindeki durumun önceki günlere oranla daha iyi olduğu, ancak rüzgarın etkisiyle yeniden alevlenme tehlikesinin sürdüğü belirtilen haberlerde, itfaiye ekiplerinin gece boyunca çalışmalarını karadan sürdüreceği bildirildi.

Yunan televizyonları yangın bölgelerinden yaptıkları canlı yayınlarda, günlerdir Atina'yı tehdit eden yangında gerileme gözlendiğini belirtirken, bu durumun oluşmasında bugünkü çalışmalara kara ekipleriyle daha koordineli bir şekilde katıldıkları dikkati çeken yangın söndürme uçaklarının ve helikopterlerin rolünün büyük olduğunu kaydettiler.

Haberlerde, ayrıca Selanik yakınlarında yer alan Olimpos dağındaki Kakoskala bölgesinde de orman yangını çıktığı, ancak yangının karadan ve havadan yapılan müdahaleyle büyümeden söndürüldüğü kaydedildi.

KARAMANLİS'İN ZİYARETİ
Bu arada Başbakan Kostas Karamanlis Atina yakınlarındaki Elefsina'da bulunan yangın söndürme uçaklarının üssünü akşam saatlerinde ziyaret ederek, pilotlara ve teknisyenlere çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Karamanlis, Milli Savunma Bakanı Evangelos Meymarakis ile birlikte ziyaret ettiği üste yaptığı konuşmada, "Ülkemize ve Yunan toplumuna sunduğunuz hizmetten ve ormanlarımızın, doğal çevrenin, vatandaşların mal varlıklarının ve tabii ki özellikle insan hayatının korunması için yaptıklarınızdan dolayı sizlere teşekkür ederken tüm Yunanlıların duygularını ifade ettiğime eminim" dedi.

Öte yandan Atina çevresindeki yangın bölgesinde yarından itibaren hasar tespit çalışmalarına başlanmasının beklendiği kaydedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...