Yunanistan'dan salgına karşı yeni kararlar

Yunanistan, salgınla mücadele kapsamında yeni kararlar aldı. Noel'e yönelik sezonluk ürün satışı yapan dükkanların bugün açılmasına izin verildi. Ancak lokanta, kafe, bar ve diğer eğlence merkezlerinin en az 7 Ocak'a kadar kapalı olacağı duyuruldu. Yasaklar nedeniyle şehirlerarası yolculuklar da 7 Ocak'a kadar mümkün olmayacak.

Haberler - NTV Haber 07.12.2020 - 17:24 | Son Güncelleme : 07.12.2020 - 17:25

Yunanistan'dan salgına karşı yeni kararlar

Derya Özcan/ NTV Atina

Yunanistan pandemi ile mücadelede yeni kararlar aldı.

Ekonominin en canlı olduğu dönemlerden biri olan Noel'de yüksek cirolar yapan yeme içme sektörü, kış turizmi dahilindeki işletmeler, eğlence merkezleri ve perakende satış mağazaları hükümetten ellerini rahatlatacak bir açıklama bekliyordu.

Noel'e yönelik sezonluk ürün satışı yapan dükkanların bugün açılmasına izin verildi. Ancak lokanta, kafe, bar ve diğer eğlence merkezlerinin en az 7 Ocak'a kadar kapalı olacağı duyuruldu.

SAĞLIK SİSTEMİNDE AĞIR YÜK

Hükümet Sözcüsü Stelyos Petsas bugün yaptığı açıklamada mahkeme ve okulların da 7 Ocak'a kadar kapalı olacağını, uzaktan eğitime devam edileceğini duyurdu. Kısıtlamalardaki uzatmaya gerekçe olarak ise sağlık sistemindeki ağır yükü gösterdi. Her ne kadar kasım ayında 3 binleri bulan günlük vaka sayısı bugünlerde binlere düşmüş olsa da sağlık sisteminin yükü henüz hafiflemiş değil. 10 milyon nüfusa sahip ülkede yoğun bakımdaki hasta sayısı 650'yi geçerken, entübe hasta sayısı ise 600'ü bulmuş durumda. 

Kısıtlamalar kapsamında spor faaliyetleri de 7 Ocak'a kadar ertelenirken Süper Lig ve Basket Ligi kısıtlamalardan muaf tutuldu.

ŞEHİRLERARASI YOLCULUKLAR DA YASAK

Yasaklar nedeniyle şehirlerarası yolculuklar da 7 Ocak'a kadar mümkün olmayacak.

Kuaförler, kiliseler ve perakende satış mağazalarının durumuna ilişkin kararın ise hafta içinde verilmesi bekleniyor.

Hükümet Sözcüsü Petsas, alışılageldiği üzere kalabalık olan Noel masalarının bu yıl en fazla iki aileyi ya da 9 kişiyi bir araya getirmesi, bunun dışında kalabalık toplantılardan uzak durulması yönünde uyarıda bulundu.

Covid-19 ile geçen yıl şubat ayında tanışan Yunanistan yaklaşık 10 aydır tüm yortu ve bayramları pandemi koşullarında, çoğu zaman kapalı kapılar ardında kutluyor.

YUNANİSTAN'A GELECEKLER İÇİN YENİ KURALLAR

Öte yandan 18 Aralık-7 Ocak tarihlerinde yurt dışından Yunanistan'a gelecek olan yolcular için de yeni koşullar söz konusu olacak. Yunanistan'a gelecek ziyaretçilerin 72 saat önce Covid-19 testi yaptırması istenirken, havaalanına girişlerde de çabuk sonuç veren testlerden yapılması öngörülüyor. Bu dönemde gelecekler için alınan bir başka karar ise yurt dışından gelenlere tedbir amacıyla 10 günlük karantina da uygulanması.

VİDEO: YERLİ AŞI BU ÖZEL ODADA SAKLANIYOR

Sayfa Yükleniyor...