NTV

Yunanistan'ın geleceğine halk karar verecek

NTV Haber

Dünya

Avrupa Birliği'nin, borç batağındaki Yunanistan'ı kurtarmak için üzerinde anlaştığı mali yardım paketi halk oylamasına sunulacak.

Yunan Başbakanı Yorgo Papandreu, 100 milyar Euro'luk kurtarma paketi hakkında son sözü halkın söylemesine karar verdiklerini açıkladı.

Papandreu, "mali yardım paketi ile ilgili nihai kararı seçimlerden çıkacak partiler değil halkın kendisi almalıdır. Bu halk oylamayla Yunanlar ülkenin geleceğini kendisi belirleyecektir" dedi.

Halk oylamasının zamanı konusunda bir açıklama yapılmazken, kamuoyu yoklamaları, Yunanların yüzde 60'ının Avrupa Birliği'nin açıkladığı yeni kurtarma paketi hakkında olumsuz fikir sahibi olduğunu gösteriyor.

Muhalefet partilerinin ve sendikaların erken seçim taleplerini geri çeviren Başbakan Papandreu, hükümet için parlamentondan güvenoyu da istedi. Güven oylamasının önümüzdeki 3 gün içinde yapılabileceği belirtiliyor.

MUHALEFET: BÖLÜNME, ŞANTAJ, MACERA...
Hükümetin halk oylaması açıklamasına muhalefet partileri sert tepki gösterdi.

Muhalefet partileri tarafından yapılan açıklamalarda, hükümetin bu konudaki kararının milli bölünmeye yol açacağı savunularak, bir an önce erken seçim yapılması talep edildi.

Yeni Demokrasi Partisi'nden yapılan açıklamada, "hükümetin, halkın bölünmesine bel bağladığı" ifade edilerek, "Papandreu, Yunanistan'ın en büyük başarılarından biri olan AB'ye katılımını bir zar atışıyla kumarda oynamaya karar verdi" ifadesi kullanıldı.

Yunanistan Komünist Partisi ve sol ittifak Siriza da açıklamalarında, hükümetin halk oylaması kararıyla vatandaşa şantaj yaptığını iddia ederek, erken seçime gidilmesini talep ettiler.

DİSY Başkanı Dora Bakoyanni ise açıklamasında, Papandreu'nun kendi geleceğini güvence altına almak için ülkeyi büyük bir maceraya sürüklediğini belirtti. Bakoyanni, Papandreu'nun bu kararıyla Yunanistan'ı ve gelecek nesilleri tehlikeye attığını öne sürerek, iktidardaki PASOK milletvekillerine hükümeti düşürmeleri çağrısında bulundu.