Yunus avına son verilmesi için 1,7 milyon imza

"Koy" filminde yer alan hayvan hakları savunucusu Richard O'Barry'nin de dahil olduğu bir grup, ABD'den Japonya'nın yunus avına son vermesi için baskı yapmasını istedi. Grup 1,7 milyon imza topladı.

02.09.2010 - 17:38

Yunus avına son verilmesi için 1,7 milyon imza

Tokyo'da, aralarında Amerikalı, Kanadalı ve Avustralyalı militanların bulunduğu bir grup hayvan hakları savunucusu, Japonya'nın yunus avına son vermesini istedi.

Japonya'nın başkenti Tokyo'daki ABD büyükelçiliğinin önünde toplanan grup, ABD Başkanı Barack Obama'dan yunus avına son vermesi için Japonya'ya baskı yapmasını talep etti.

Grubun başında ise yunus katliamını konu alan "Koy" filmini izleyenlerin tanıdığı bir isim, eski yunus eğitmeni Richard O'Barry var. Yunus eğitmenliğini bıraktıktan sonra hayvan hakları savuncusu olan O'Barry büyükelçilik yetkililerine, Obama'ya verilmek üzere, yunus avının durdurulmasını isteyen bir dilekçe iletti.

Çektiği belgeselle bu yıl Oscar kazanan Richard O'Barry, büyükelçiliğe verilen dilekçenin 150 ülkeden 1,7 milyon imza içerdiğini bildirdi.

Ünlü Amerikan televizyon dizisi "Flipper" için yunus yetiştirmiş olan eski yunus terbiyecisi O'Barry yaptığı açıklamada, "Obama'nın bu yunus katliamı konusuna eğilmesi ve Japon hükümetinin yunus avına son vermesini sağlamak için buraya toplandık" diye konuştu.

O'Barry, yıllardır Japonya'nın Taiji kasabası açıklarında yapılan ve kıyı sularını her kış kana boyayan yunus avını protesto etmek için kasabaya gitmeyi planladığını ancak aldığı tehditler yüzünden bundan vazgeçtiğini açıkladı.

Richard O'Barry, "Polis, eğer Taiji'ye gidersem, Japon aşırı milliyetçilerin olay çıkartacağı yönünde bana uyarıda bulundu" dedi.

Bu yıl hükümet, Taiji kasabası açıklarında 2 bin yunusun avlanmasına izin verdi.

Yakalanan yunuslardan bir bölümü gösteri merkezlerine satılıyor, diğer bölümü ise, eti tüketilmek üzere öldürülüyor.

Japonlar, Taiji kasabası açıklarındaki yunus avının, 17'inci yüzyıldan bugüne dek süren bir gelenek olduğunu söylüyor.

Oscar ödüllü 'Koy' İstanbul Film Festivali’nin yanı sıra ve sinemalarda NTV Yeşil Ekran’ın katkılarıyla gösterildi.

2010 yılında, En İyi Belgesel Film dalında Oscar Ödülü kazanan Koy belgeselinin ekibi, eylemci, sinemacı ve dalgıçlardan oluşan bir takım kurup, Japonya’daki Taiji’de bulunan uzak ve saklı bir koyun iç yüzünü göstermesinin yanında, ölümcül bir sırra ışık tutmayı başarıyor. Yapay kayalara yerleştirilen gizli mikrofonlar ve kameraların da içinde bulunduğu son teknolojiden yararlanan ekip, bu küçük deniz kasabasının dünya çapında işlenen ekolojik suçların korkunç mikrokozmosu olarak nasıl işlediğini ortaya çıkarıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...