Yuşçenko'yu zehirleyen madde bulundu

Ukrayna’da 2004 yılındaki Turuncu Devrim’le iş başına gelen ve cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi zehirlenerek ölümden dönen Viktor Yuşçenko’nun, dioksin adı verilen maddeyle zehirlendiği ortaya çıktı.

NTV Haber 06.08.2009 - 19:43

Yuşçenko'yu zehirleyen madde bulundu

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko'nun 2004 yılında kendisini iktidara taşıyan Turuncu Devrim sırasında zehirlenmesine ilişkin ilk bilimsel rapor açıklandı.

Ölümün eşiğinden dönen ancak yüzünde kalıcı deformasyon oluşan Yuşçenko'nun, bir laboratuvarda özel olarak üretilen dioksin maddesiyle zehirlendiği kesinlik kazandı.

Raporda, Yuşçenko'nun dioksin adlı maddenin en tehlikeli türüyle zehirlendiği kesinleşti. Viyanalı bilim insanlarının raporuna göre, Yuşçenko'nun vücudunda olması gerekenden 50 kat fazla dioksin maddesine rastlandı.

Bir laboratuvarda özel olarak üretilen zehrin, Rus istihbaratı veya ülkedeki Moskova yanlısı Ukraynalı istihbaratçılar tarafından kullanıldığından şüpheleniliyor.

Dioksin'in en tehlikeli türü olan tcdd maddesi, Vietnam savaşı sırasında Amerikan ordusu tarafından siviller üzerinde kullanılmış, binlerce kişinin ölümüne binlercesinin de sakat kalmasına yol açmıştı.

2004 yılındaki Turuncu Devrim’le iş başına gelen Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko, kazanmasına kesin gözüyle bakılan cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi zehirlenmişti. Avusturya'daki bir klinikte hayata döndürülen Yuşçenko’nun, yüzündeki derin izleri hayatının sonuna kadar taşıyacağı açıklanmıştı.

Yuşçenko, 2005 yılında NTV'ye verdiği özel röportajda zehirlenmesine ilişkin olarak şunları söylemişti: "Zehirlenmemle ilgili araştırma devam ediyor. Yeni bulgular var. Ukrayna devlet kurumlarında calışan birkaç kişinin daha zehirlendıği ortaya çıktı. Suçluların mutlaka bulunması ve cezalandırılması gerekiyor. Milletim bilmeli ki, suç işleyenler cezalandırılıyor. Benim başıma gelenlerin başka siyasetçilerin başına gelmesini istemiyorum."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...