Yüzlerce Taliban firar etti

1200 kişinin tutulduğu cezaevinden 500’den fazla Taliban militanı tünel kazarak firar etti. Kaçanlar arasında 100 Taliban komutanı da bulunuyor.

Yüzlerce Taliban firar etti

Afganistan'ın Kandahar kentindeki cezaevinden 500'den fazla mahkum tünel kazarak firar etti. Cezaevinden kaçan tutukluların çoğunun Taliban üyesi olduğu bildiriliyor.

Cezaevinin yöneticisi General Gulam Destagir Mayar, yaptığı açıklamada tutukluların, kazdıkları yüzlerce metre uzunluğunda bir tüneli kullanarak kaçtığını söyledi. Mayar, "Cezaevinin dışından, güneyden başlayarak yüzlerce metre uzunluğunda bir tünel kazılmış ve dün akşam 476 siyasi tutuklu bu tüneli kullanarak kaçtı" dedi.

Kandahar valisinin yaptığı açıklamaya göre ise kaçan tutukluların bir kısmı hemen yakalandı. Ancak vali yakalanan mahkumların sayısını belirtmedi. Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin sözcüsü de olayı ''Olmaması gereken bir felaket'' olarak nitelendirdi.

NATO önderliğindeki ISAF güçleri, Afganistan yetkililerinin talep edeceği her türlü yardımı sağlamaya hazır olduklarını açıkladı. Cezaevinde 1200 mahkum tutuluyor.

100 TALİBAN KOMUTANI KAÇTI
Taliban sözcüsü ise 320 metrelik tüneli kazmanın beş ay sürdüğünü açıkladı.Sözcü Zabiullah Mücahid kaçanlardan 100 kadarının Taliban komutanları, geri kalanlarının büyük bölümünün ise savaşçıları olduğunu duyurdu.

‘KAÇMAK İÇİN 30 DAKİKA YÜRÜDÜM’
Kaçan mahkumlardan biri tünelden çıkmak için 30 dakika yürüdüğünü anlattı. Kaçış sürecinin gece boyu devam ettiğini belirten mahkum, kendilerini alıp götürmek için çıkışta araçlar beklediğini söyledi.

İKİNCİ BÜYÜK FİRAR
Mahkumların tüneli kullanarak kaçması, son üç yıldır Kandahar cezaevinde gerçekleşen ikinci büyük firar. 2008 Haziran'ında da bir intihar eylemcisinin giriş kapısı önünde düzenlediği saldırı ardından 900 kadar tutuklu cezaevinden kaçmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...