Zelaya Honduras'a dönebilecek mi?

Honduras'ın darbeyle devrilen Cumhurbaşkanı Zelaya ülkesine dönüşünü erteledi. Honduras'taki darbe hükümeti Zelaya'nın ülkeye döndüğünde tutuklanacağını açıkladı.

Haberler 02.07.2009 - 10:54

Zelaya Honduras'a dönebilecek mi?

Honduras'a bugün dönmesi beklenen Cumhurbaşkanı Manuel Zelaya, hafta sonundan önce dönmeyi düşünmediğini söyledi.

ABD yönetimi ertelemenin doğru bir karar olduğunu bildirdi, müzakereler için zaman sağlanacağının altı çizildi.

Micheletti, Zelaya hakkında görevdeyken işlediği suçlarla ilgili tutuklama kararı bulunduğunu, bu yüzden OAS ile hiçbir görüşmede bulunamayacaklarını ve hiçbir anlaşma sağlayamayacaklarını vurguladı.

Honduras Kongresi, bu hafta sonuna kadar uygulanan sokağa çıkma yasağı süresince ülkedeki birçok anayasal özgürlüğün geçici olarak askıya alınmasını onayladı. Buna göre, insanlar 24 saatten daha fazla süreyle gözaltında tutulabilecek, toplanma özgürlüğü ve serbest dolaşım hakkı askıya alınabilecek.

Honduras'ta darbe sonrası devlet başkanlığına vekalet eden Roberto Micheletti ise Zelaya'nın geri dönüşüyle ilgili Amerikan Devletleri Örgütü'yle (OAS) hiçbir görüşmede bulunamayacaklarını belirtti.

Geçtiğimiz hafta ordu, solcu devlet başkanı Manuel Zelaya'yı devrirerek Kosta Rika'ya sürgüne göndermişti. Darbe, Zelaya'nın görev süresini 4 yıl daha uzatacak yasa tasarısı için yapılacak referandumun hemen öncesinde gelmişti.

Sayfa Yükleniyor...