Zelaya ülkesine girdi-çıktı

Honduras'ta askeri darbe sonrası sınırdışı edilen Devlet Başkanı Manuel Zelaya, geçici hükümetin tehditlerine rağmen sınırı geçerek ülkesine girdi ancak fazla kalamadı. Zelaya, güvenlik güçlerinin müdahalesi nedeniyle Nikaragua'ya geri döndü.

Honduras'ta 28 Hazirandaki askeri darbe sonrası sınır dışı edilen Devlet Başkanı Manuel Zelaya, darbeci hükümetin tutuklama tehditlerine rağmen ülkesine giriş yaptı.


Zelaya, çok sayıda gazeteci ve yandaşı eşliğinde Honduras'a adım attı ancak ülkesinin topraklarında yarım  saatten az kaldıktan sonra tekrar Nikaragua'ya geçti.

Bu sembolik giriş, sınır bölgesinde yaşayan Zelaya taraftarlarıyla, polis ve asker arasındaki arbedenin ardından son buldu.

Zelaya'nın sınır bölgesindeki yandaşları, sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinin ardından askerlerle ve polisle çatıştı. Polis, göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanırken, göstericiler taş atarak polise karşılık verdi.

Bunun üzerine, elinde cep telefonu, başında beyaz kovboy şapkasıyla Zelaya "Kan dökülebilir, buna sebep olmak istemem" diyerek ordunun ilkelerine saygısızlık etmek istemediğini söyledi ve Nikaragua'ya geri döndü.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Zelaya'nın Honduras'a girme girişiminin düşüncesizce olduğunu söyledi. Clinton, girişimin demokrasiye katkıda bulunmadığını belirterek taraflardan birbirlerini tahrik edici adımlar atmaktan kaçınmalarını da istedi.

Zelaya'nın sınıra yaklaştığı sırada askeri darbeden sonra iş başına getirilen geçici Devlet Başkanı Roberto Micheletti Honduras'ın sınır bölgelerinde sokağa çıkma yasağı ilan etmişti. Honduras ordusu da, Zelaya'nın ülkeye dönmesi durumunda güvenliğinin sağlanması konusunda garanti verilemeyeceğini  açıklamıştı.

Kosta Rika lideri Oscar Arias'ın arabuluculuğunda yapılan görüşmelerin darbe liderlerinin kendisinin görevine dönmesini reddetmesi yüzünden çöktüğünü söyleyen Zelaya ise bu nedenle Nikaragua'nın kuzey sınırına gideceğini ve daha sonra da Honduras'a geçeceğini açıklamıştı.

Darbeciler, Zelaya'nın 5 Temmuzdaki ilk dönme girişimini başkent Tegucigalpa'daki havalimanının pistine barikat kurarak engellemişti.

Honduras'ta 28 Haziran'da yapılan darbenin ardından ordu, Devlet Başkanı Zelaya'yı Kosta Rika'ya sürgüne göndermişti.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...