Zelaya ülkesine giremedi

Washington'dan ülkesine dönmek için yola çıkan Honduras'ın devrik Devlet Başkanı Zelaya'yı taşıyan uçak, askerlerin pisti bloke etmesiyle iniş yapamadı.

Haberler 05.07.2009 - 23:40

Zelaya ülkesine giremedi

Geçtiğimiz haftasonu ordunun yönetime el koyduğu Honduras'ta gergin saatler yaşandı.


Darbe sonrası sürgüne gönderilen ve uluslararası camiadan destek alan devrik Devlet Başkanı Manuel Zelaya, BM Genel Kurul Başkanı Miguel D'Escoto Brockmann'ın eşliğinde Washington'dan kalkan uçakla ülkesine doğru yola çıktı.

Zelaya havada, uçağın inişine izin vermesi için ordudan 'Allah'ın adı ile' müsaade istedi. Venezuela'ya ait uçaktaki muhabirler aracılığıyla orduya seslenen ve ''Allah', Honduras halkı ve adalet için'' yeniden kendine sadık olmalarını isteyen Zelaya'nın çağrısı yanıt bulmadı.

İlk açıklama uçağın pilotundan geldi ve Tegucigalpa Havaalanı'na inilmesinin imkansız olduğu belirtildi. Zelaya da, askerlerin pisti bloke ettiğini ve uçağın inişini engellediklerini söyledi.

Rotasının El Salvador'a çevrildiği açıklanan uçağın Nikaragua'ya iniş yaptığı belirtildi. Zelaya da, ülkesine girmek için yeni yollar deneyeceğini açıkladı.

ÇATIŞMA ÇIKTI, 1 KİŞİ ÖLDÜ
Öte yandan, Zelaya'nın dönüşünü bekleyen binlerce gösterici havaalanında toplandı. Honduras bayrağı ve Zelaya'nın posterlerini taşıyan göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çatışma çıktığı, bir kişinin öldüğü, 30 kişinin de yaralandığını bildirildi.

DÖNÜŞÜ MÜZAKERE DIŞI
Uçağının inmesine izin verilmeyeceği uyarısında bulunan Honduras'daki askeri hükümetin, Amerikan Devletleri Örgütü'ne diyalog önerdiği kaydedilirken, Zelaya'nın ülkeye dönüşünün ele alınmadığını, bu konunun ''müzakere dışı' olduğu açıklandı.

Geçici hükümetin Dışişleri Bakanı Enrique Ortez, ADÖ ile görüşmelerde, Zelaya'nın tekrar görevine dönmesi konusunun ele alınmasının mümkün olmadığını söyledi.

Geçici hükümetin Devlet Başkanı Roberto Micheletti, uçağın inişinin engellenmesi talimatını geri çekmeyi reddetmiş ve ''her şey normalleşene kadar hiç kimseyle görüşmeyeceğini'' kaydetmişti.

NİKARAGUA SINIRI...
Öte yandan, Zelaya'nın uçağının halen havada olduğu dakikalarda, Honduras'taki yönetim, Nikaragua askerlerinin sınıra yaklaştığını ve kendilerini koruyacaklarını duyurdu.

Geçici yönetimin başkanı Roberto Micheletti, televizyondan yayımlanan basın toplantısında Nikaragua'da askerlerin Honduras sınırına doğru ilerlediğine ilişkin bilgi aldıklarını belirtti.

Sayfa Yükleniyor...