Zelenski: Suriyeli paralı askerler yabancı bir ülkeye sadece öldürmek için geliyor

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya Devlet Başkanı Putin'in Ortadoğulu askerleri çağırmasına tepki gösterdi. Zelenski, ülkesine saldıran Rus ordusunun Rusça konuşan insanlara  bile çok kötü davrandığını belirterek, Suriyeli paralı askerlerin yabancı bir ülkeye, din, dil, ırk ayırt etmeksizin sadece öldürmek için geldiğini söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.03.2022 - 18:15 | Son Güncelleme : 11.03.2022 - 18:19

Zelenski: Suriyeli paralı askerler yabancı bir ülkeye sadece öldürmek için geliyor

Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya'nın saldırılarının 16. gününde Ukraynalılara seslendi.

16 gündür özgürlükleri için savaştıklarını vurgulayan Zelenskiy "bu sürenin düşmanın istila için planladığı süreden 4 kat fazla olduğunu" söyledi.

Zelenskiy, Rusların dünyanın en güçlü ordularından biri sanılan ordularının Ukraynalıları mağlup edeceklerini düşündüklerinin, Rus ordusunun Ukrayna sokaklarında çiçeklerle karşılanacağını umduklarının altını çizerek, "Topraklarımızı işgalden ne zaman kurtaracağımızı söylemek mümkün değil. Fakat bunu yapacağımızı söyleyebilirim. Çünkü bunun için çabalıyoruz, çünkü şimdiden stratejik bir dönüm noktasına ulaştık. Hedefimize, zaferimize doğru ilerliyoruz" diye konuştu.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarının ardından 2 milyonu aşkın Ukraynalı yabancı ülkelere sığındı. Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarının ardından 2 milyonu aşkın Ukraynalı yabancı ülkelere sığındı.

Batılı ortaklarından Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar beklediklerini dile getiren Zelenski, "Rusya bu korkunç savaşın bedelini ödemeli. Her gün ödemeli. Dün AB liderleri çok önemli bir toplantı gerçekleştirdi. O toplantıda hangi liderin ne söylediğini biliyoruz. Kimin net konuştuğunu, kimin bizi desteklediğini, kimin sustuğunu biliyoruz. Alınan kararı nasıl değerlendiriyoruz? Çok basit. Daha güçlü adımlara ihtiyacımız var. Beklediğimiz bu değil" diye konuştu.

Zelenski, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşmak için Orta Doğu'dan getirmeyi planladığı "savaşçılar" için ise şunları kaydetti:

"Binlerce askerinin ölümünü umursamayan bir düşmanla savaşıyoruz. Savaş cehennemine atmak için Rusya'nın her yerinden asker toplayan düşman şimdi Ukrayna halkına karşı Suriye paralı askerleri getirme düşüncesini ortaya attı. Suriye'den haydutları getiriyorlar.

Rus askerlerin Rusça konuşan insanlarımıza nasıl davrandığını gördünüz. Füzelerle, bombalarla, toplarla davrandılar. Şimdi ise burada kimin hangi dili konuştuğunu, hangi kiliseye gittiğini, hangi partiyi desteklediğini hiç ayırt etmeyen Suriyeli paralı askerler, yabancı bir ülkeye sadece öldürmek için geliyor."

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...