Zelenski'den BM Genel Kurulu'nda Rusya'ya sert sözler

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Birleşmiş Milletler (BM) 78’inci Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Rusya’nın nükleer silahlara sahip olmaya "hakkı olmadığını" vurgulayarak, "Teröristlerin nükleer silahlara sahip olma hakkı olamaz" dedi.

Zelenski'den BM Genel Kurulu'nda Rusya'ya sert sözler

Ukrayna Devlet Başkanı , ABD’nin New York kentinde düzenlenen (BM) 78’inci Genel Kurulu’nda konuştu.

Konuşmasına nükleer silahlara değinerek başlayan Zelenski, Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından sonra Rusya’nın nükleer silahlar üzerine çalışmalarına birçok ülke tarafından izin verildiğini ifade ederek, "Ukrayna en büyük üçüncü nükleer cephaneliğinden vazgeçti ve bu gücün koruyucusunun Rusya’nın olmasına karar verdi. Ancak 1990’larda nükleer silahsızlanmayı en çok hak edenin Rusya olduğu ortaya çıktı" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın hala nükleer kaynaklara sahip olduğunu ve nükleer silahlara sahip olmaya "hakkı olmadığını" vurgulayan Zelenski, “Teröristlerin nükleer silahlara sahip olma hakkı olamaz” dedi.

"RUSYA GIDAYI SİLAH OLARAK KULLANIYOR"

Rusya’nın gıda gibi alanları da silah olarak kullandığını savunan Zelenski, “Rusya pek çok şeyi silah olarak kullanıyor ve bunu sadece bize karşı değil tüm ülkelere karşı kullanıyor. Rusya, işgal altındaki toprakların bir kısmının tanınması karşılığında dünya pazarındaki gıda krizini kullanarak gıda konusunu silah olarak kullanmaya çalışıyor. Gıda, enerji ve birçok şeyin silah olarak kullanılmasını engelleyen bir kısıtlama bulunmuyor” ifadelerini kullandı.

POLONYA, MACARİSTAN, SLOVAKYA VE HIRVATİSTAN’A ELEŞTİRİ

Rusya’nın tahıl anlaşmasından çekilmesinin ardından Ukrayna tahılının alternatif yollarla Avrupa ve dünya pazarına sunmaya çalıştıklarını belirten Zelenski, Polonya, Macaristan, Slovakya ve Hırvatistan gibi bazı ülkelerin Ukrayna’ya uyguladığı tahıl sevkiyatı kısıtlamalarını eleştirerek, “Ukrayna, Karadeniz’de geçici ihracat koridoru açtı. Şu anda bazı Avrupalılar bu dayanışmayı baltalıyor ve politik tiyatro oluşturarak tohumdan bir gerilim filmi çıkarıyor” dedi.

Zelenski'den BM Genel Kurulu'nda Rusya'ya sert sözler - 1

"RUSYA 10 YILDA BİR YENİ SAVAŞLAR ÇIKARIYOR"

Rusya’nın sadece Ukrayna değil birçok ülkeyi bölmeye ve bu ülkelerde karmaşalar çıkarmaya devam ettiğini savunan Zelenski, “Rusya 10 yılda bir yeni savaşlar çıkarıyor. Moldova ve Gürcistan topraklarının bir kısmı işgal altında. Rusya, Suriye’yi harabeye çevirdi. Rusya adeta Belarus’u yutmuş, Kazakistan ve Baltık ülkelerini tehdit etmeye devam ediyor” dedi.

"BU AÇIKÇA BİR SOYKIRIMDIR"

Rusya'nın Ukraynalı çocukları kaçırdığını aktaran Zelenski, "Rusya tarafından kaçırıldığını bildiğimiz on binlerce çocuk var. Çocukları evlerine döndürmeye çalışıyoruz ama zaman geçiyor. Onlara ne olacak? Rusya’da çocuklara Ukrayna'dan nefret etmeleri öğretiliyor ve aileleriyle tüm bağları koparılıyor. Bu açıkça bir soykırımdır" dedi.

UKRAYNA, BM’YE YENİ BARIŞ FORMÜLÜ SUNACAK

Kendilerinin Birleşmiş Milletler’e güncellenmiş bir barış formülü sunacaklarını belirten Zelenski, “Ukrayna barış formülü, Rusya’nın Ukrayna ve diğer ülkelere karşı kullandığı ve başka saldırganlar tarafından da kullanılabilecek her türlü silahlanmayı durduracak çözümler ve öneriler sunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...