NTV

Zirve öncesi ayaküstü diplomasi

Anadolu Ajansı

Dünya

ABD Başkanı Barack Obama, G-20 zirvesi başlamadan önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanına uğrayarak bir süre sohbet etti.

Dünyanın önde gelen 20 ekonomisinin oluşturduğu G-20 Zirvesi, dönem başkanı Fransa'nın güneyindeki Cannes kentinde başladı.

İki gün sürecek zirvede Türkiye'yi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek temsil edecek.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, zirve öncesi liderleri, toplantının yapılacağı festival sarayının kapısında karşıladı.

Toplantının ilk oturumunda, ''küresel ekonomik durum, büyüme ve istihdam için eylem planı'' masaya yatırıldı.

Bu oturumun başlamasından önce ABD Başkanı Barack Obama, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanına giderek bir müddet sohbet etti. Bu sohbete daha sonra AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve AB Konseyi Başkanı Haerman Van Rampuy da katıldı.

Yine zirve öncesi Sarkozy, Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Başkanı Barack Obama ve İngiltere Başbakanı David Cameron ile sohbet etti.

ZİRVEYE BORÇ KRİZİ DAMGA VURACAK
Euro bölgesindeki borç krizinin aşılması, iki gün sürecek zirveye damgasını vuracak. Sarkozy ve Merkel, dün akşam Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile yaptıkları görüşmenin ardından, Atina'ya sert uyarılarda bulunmuştu.

İki lider, Yunanistan'ın avro para biriminde kalabilmesi için referandumda mutlaka ''evet' oyu çıkması gerektiğini vurgu yaparak, aksi takdirde Yunanistan'a mali yardım yapılmayacağı uyarısında bulunmuşlardı.

Zirve dolayısıyla Fransız polisi, Cannes kentinde çok sıkı güvenlik önlemi aldı. Zirvenin güvenliği için Fransa'nın çeşitli bölgelerinden yaklaşık 12 bin jandarma ve polis getirildi.