İngiltere Başbakanı David Camerıon'ın ev sahipliği yaptığı zirveye, ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kanada Başbakanı Stephen Harper, Japonya Başbakanı Shinzo Abe, İtalya Başbakanı Enrico Letta, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso katılıyor.

Dünyanın en büyük ekonomisine sahip 8 ülkenin liderlerini buluşturacak zirvenin gündeminin ağırlıklı olarak Suriye'deki iç savaş olacak. Küresel ekonomideki kriz de zirvenin önemli konularından birini oluşturuyor.

OBAMA GENÇLERE HİTAP EDECEK
Kuzey İrlanda'daki G-8 Zirvesi öncesi, ABD Başkanı Barack Obama, eşi Michelle Obama ve kızlarıya Belfast'a geldi.

Obama, bugün yerel saatle 16.00'da başlaması beklenen zirve öncesi Kuzey İrlanda'nın başkenti Belfast'ta gençlere hitap edecek. Obama daha sonra G-8 Zirvesi'nin yapılacağı Enniskillen şehri yakınındaki Lough Erne Golf Resort'a geçecek.

ABD Başkanı Obama, zirveye eşi ve iki kızıyla birlikte geldi.
ABD Başkanı Obama, zirveye eşi ve iki kızıyla birlikte geldi.

PUTİN'DEN BATI'YA UYARI
G-8 Zirvesi dolayısıyla İngiltere'de bulunan Rusya Devlet Başkanı Putin ile İngiltere Başbakanı Cameron dün Londra'da bir araya geldi.

Başbakanlık binasında gerçekleşen görüşmede, Suriye'deki siyasi geçiş süreci ve Cenevre'de yapılması planlanan uluslararası konferans gibi konular ele alındı.

Putin Suriyeli muhaliflerin silahlandırılmaması için Batı ülkelerini uyardı. Putin, "Düşmanlarını öldürmekle kalmayıp, organlarını yiyenler Avrupa'nın insani değerlerini küçümsemektedir" dedi.

Kuzey İrlanda'nın Enniskillen şehri yakınında Lough Erne Resort'ta bugün yerel saatle 16.00'da başlayacak G-8 Zirvesi için yoğun güvenlik önlemleri alındı.

GÜVENLİK İÇİN 11 BİN POLİS
Yaklaşık 7 bin polis Kuzey İrlanda'da, 4 bin polis ise Birleşik Krallık'ın diğer bölgelerinde güvenliği sağlıyor. Güvenlik önlemleri çerçevesinde ayrıca Kuzey İrlanda'da bazı yollar trafiğe kapatıldı.

Zirveye ev sahipliği yapacak olan Cameron'ın elindeki kırmızı çanta dikkatleri çekti.
Zirveye ev sahipliği yapacak olan Cameron'ın elindeki kırmızı çanta dikkatleri çekti.

KAPİTALİZM KARŞITLARI EYLEMDE
Kuzey İrlanda'nın başkenti Belfast'tan zirvenin yapıldığı Enniskillen şehrine giden yollar boyunca çok sayıda polisin ve polis aracının bulunması ve kimi zaman polisin araçları durdurarak güvenlik kontrolü yapması dikkati çekiyor. Zirve boyunca özellikle Belfast'ta ve Fermanagh bölgesinde kapitalizm karşıtı gösterilerin yapılması öngörülüyor.