Zirve öncesi Rum liderden KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'ya suçlama

Kıbrıs’ta liderlerin soruna çözüm bulunması amacıyla sürdürdükleri müzakerelerde kritik bir dönemece giriliyor. Zirve öncesi Rum lider Anastasiades, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'yı pozisyon değiştirmekle suçladı.

12.10.2015 - 14:33

Zirve öncesi Rum liderden KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'ya suçlama

NTV’nin edindiği bilgilere göre, Rum lider Nikos Anastasiades’in KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı pozisyon değiştirmekle suçlaması masada yakalanan olumlu atmosferi tehdit ediyor.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum liderin iddialarına cevaben pozisyonunda herhangi bir değişiklik olmadığını belirterek, süreci başlatan ve altında tarafların imzası bulunan ortak metni hatırlatacak, müzakerelerin BM parametreleri çerçevesinde yürütüleceğine dair uzlaşının altını çizecek.

Bu akşam yapılacak liderler zirvesinde, sorunun temelini oluşturan mülkiyet konusundaki kriterlerin yanı sıra, uzun süredir hayata geçirilemeyen güven yaratıcı önlemler de masaya yatırılacak.

İki taraf arasında açılması planlanan yeni sınır kapıları, mobil telefonların adanın tümünde serbest dolaşıma açılması, elektrik şebekelerinin birbirine bağlanması gibi güven yaratıcı önlemlerin hayata geçirilmesi konusunda Rumların “ayak sürüme” olarak nitelenen tutumu, Türk tarafında rahatsızlık yaratıyor.

Türk tarafındaki diğer bir rahatsızlık ise Rum medyası ile bazı fanatik çevrelerin spekülasyonlar yoluyla kamuoyunu etkileme çabaları.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum medyası aracılığıyla yürütülen manipülasyonlardan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Akıncı, “Özellikle son günlerde Güney’deki bazı çevreler ve Rum basını müzakere masasını neredeyse yönetmeye çalışıyorlar. Neyin konuşulup neyin konuşulmayacağını, Kıbrıs Türk toplumunun seçilmiş liderinin neyi söyleyip söyleyemeyeceğine kadar bir rota çizmeye çalışıyorlar” dedi.

Rum tarafının Avrupa Birliği üyeliğini kullanarak süreci Birleşmiş Milletler parametreleri dışına çekme ve iki kesimliliği sulandırma taktiklerini de değerlendiren Akıncı, Avrupa Birliği ilkeleri kadar Birleşmiş Milletler parametrelerinin de önemli olduğunu vurguladı.

Akıncı, “Nasıl olursa olsun bir anlaşmanın peşinde değiliz. Elbette Avrupa Birliği ilkeleri önemlidir ama geçmişte yaşananlardan çıkaracağımız dersler de önemlidir. Geçmişte yaşananların bu topraklarda bir daha yaşanmaması da önemlidir” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Nisan ayında seçilmesiyle hız kazanan müzakerelerde, Rum tarafından kaynaklanan sorunların yakalanan olumlu atmosfere gölge düşürebileceği belirtiliyor.

Müzakerelere yakın kaynaklar, güven yaratıcı önlemlerin gecikmesi ve Anastasiades’in Akıncı’yı pozisyon değiştirmekle suçlayan açıklamalarının tansiyonu yükseltebileceğini ifade ediyor.

Sayfa Yükleniyor...