Aziz Kocaoğlu: İzmir’e beyaz yakalı göçü arttı

Ege Ekonomik Forumu’nda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Eskiden İzmir'den beyin göçü veriyoruz diye konuşuyorduk ama şu anda İzmir, beyaz yakalı göç almaya başladı. 16 bin küsur insan İstanbul'dan İzmir'e taşındı" dedi.

Haberler - ntv.com.tr 26.10.2017 - 12:47

Aziz Kocaoğlu: İzmir’e beyaz yakalı göçü arttı

T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın desteği, EGEV’in (Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı) bölge ortaklığı ve NTV & Özgencil işbirliğinde düzenlenen Ege Ekonomik Forum’un ikinci günkü açılış konuşmasını Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu gerçekleştirdi.

25-26 Ekim 2017 tarihlerinde Swissotel ’de gerçekleşen "Ege Ekonomik Forum"un ikinci günkü açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir'in ekonomosi ve Ege'nin potansiyelinin konuşulacağı forumun kendisi için de son derece önemli olduğunu söyledi. Kocaoğlu, son dönemde yoğunlaşan "İzmir'e nitelikli göç" olgusunu gündeme getirerek "Eskiden ‘İzmir'den beyin göçü veriyoruz’ diye kornuşuyorduk, ama şu anda İzmir, beyaz yakalı göç almaya başladı. TÜİK'e göre yaklaşık 16 bin insan İstanbul'dan İzmir'e taşındı" dedi ve İzmir’e yaşanan göçün nedeninin ötekileştirmeden, özgürce yaşanan bir yer olmasından kaynaklı olduğunu belirtti.

2004 yılında 102 milyon liralık yatırım gideri olan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, 2016 yılında 2 milyar 350 milyon liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdiğini de açıklayan Kocaoğlu, "Ayrıca kırsalda kalkınma çalışmalarımızla ekonomiye ciddi ivme kazandırdık. Son 10 yılda Türkiye tarımı yüzde 2.1 büyürken İzmir'de bu oran yüzde 5'i aştı" dedi.

Kocaoğlu konuşmasında ayrıca, İzmir'in  Akdeniz'in önemli bir limanı ve ekonomik aktörü olduğunu da belirterek "Türkiye'nin batıya açılan kapısı İzmir, yaşam biçimi, yaşam değerlerini, duruşunu koruyorak bu değerlerden taviz vermiyor. İzmir sadece demokrasinin değil, katılımcı yönetimle projelerin hep birlikte karar verildiği bir kenttir” açıklamasında bulundu.

Sayfa Yükleniyor...