Ekonomi Bakanlığı'nın desteği, Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı'nın (EGEV) bölge ortaklığı, Doğuş Yayın Grubu ve Özgencil Grubu'nun katkılarıyla "Küresel Gelişmeler Işığında Bölgesel Vizyon" hedefiyle düzenlenen Ege Ekonomik Forum'un ilk günü tamamlandı.

YILDIRIM: ÇİFT HANELİ BÜYÜME SÜRPRİZ OLMAZ

Forumun açılışında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Barzani'nin referandumu dondurma teklifi hakkında konuştu. Yıldırım "Barzani 'Referandum öncesi şartlara dönüyoruz' diye açıklama yaptı. Peki buraya gelecektin niye bu yanlışta ısrar ettin, niye yıllardır sizi himaye eden, hayat alanı oluşturan Türkiye'nin sözünü dinlemedin?'' ifadesini kullandı.

Ekonomik gelişmelere de değinen Yıldırım, çift haneli büyümenin sürpriz olmayacağı mesajını verdi.


ZEYBEKCİ: PARMAKLA GÖSTERİLEN ÜLKELERDEN OLACAĞIZ

Forumda konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de "Üçüncü çeyrekte inşallah dünyada büyümede parmakla gösterilen ülkelerden biri olacağız" açıklaması yaptı.

YUNAN BAKAN: AVRUPALI TÜRKİYE İSTİYORUZ

Forumun önemli konuklarından Yunanistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Dimitri Papadimitriou Yunanistan’ın Avrupalı bir Türkiye istediği mesajını vurguladı.

HİSARCIKLIOĞLU: HÜKÜMETİN DESTEĞİYLE YÜZDE 5 BÜYÜDÜK

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, verilen desteklerle reel sektörün üzerinden kalkan yükün yılda 1 milyar lirayı bulduğunu belirterek, hükümetin desteğiyle ekonominin yılın ilk 6 ayında yüzde 5 büyüdüğünü söyledi.

DAP YAPI, İZMİR VİZYONU'NU AÇIKLADI

Forumun stratejik partneri DAP Yapı, İzmir Vizyonu’nu ve hedeflerini açıkladı. Ege Bölgesine ve özellikle İzmir’e güvendiklerini belirten DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "Bölgede yatırım yapmaya, üretmeye ve istihdam sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

AKTAŞ: EGE 3 SEKTÖRDE ÖNEMLİ YERE SAHİP

Yaşar Holding CEO'su Dr. Mehmet Aktaş, NTV canlı yayınında soruları yanıtladı. Aktaş, Ege'nin 3 sektörde çok önemli yere sahip olduğuna vurgu yaptı.

FORUMDAKİ OTURUMLAR

Forumun ilk gününde önemli oturumlar gerçekleşti. 'İki Yaka Bir Deniz' oturumunda, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ticaret hacminin nasıl geliştirilebileceği konuşuldu. Oturumda ayrıca iki ülke şirketleri arasındaki işbirlikleri, ticari ve kültürel gelişmelerin turizme katkıları da ele alındı.

'Global Büyüme Sorunları ve Türkiye' oturumunda 'Büyümeyi ne engelliyor?', 'Global büyümeye ivme nasıl kazandırılır?' sorularına cevaplar arandı. Ayrıca para politikaları ve merkez bankalarının geleceği konuları da tartışıldı.

'Sürdürülebilir Tarım' oturumunda ise yeni nesil çiftçiliğin ne olduğu, tarımda markalaşma ve pazarlamanın önemi konuşuldu. Ayrıca sürdürülebilir tarımın finansmanının nereden ve nasıl sağlanacağı da ele alındı.