1 milyon kişi meslek öğrenecek

TOBB, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB ETÜ arasında imzalanan protokol ile istihdamı artırmaya yönelik hayata geçirilen ''BECERİ 10'' projesi Antalya'da da uygulanacak.

Haberler 27.07.2010 - 11:58

1 milyon kişi meslek öğrenecek

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, 20 Temmuz'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından başlatılan ''Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi''nin, işgücü piyasasına beceri kazandırma ve iş edindirme amacını taşıdığını belirtti.

PROJE 19 PİLOT İLDE BAŞLAYACAK
''BECERİ 10'' olarak adlandırılan projeyle mesleki eğitim ihtiyaçlarının odaların aktif katılımıyla TOBB-ETÜ tarafından belirleneceğini vurgulayan Budak, şunları kaydetti:       

''Proje, ülke genelinde belirlenen 19 pilot ilde başlayacak. Antalya da bu pilot illerden biri. İstihdam, Türkiye'nin uzun süredir üzerinde çözüm aradığı konuların başında geliyor. Bu projeyle, aktif işgücü politikasının ilk adımı atılarak, meslek eğitiminde yeni bir model başlatılmış olacak. Aynı zamanda bu proje, nitelikli insan kaynağı bulamadığı için verimsiz çalışan şirketlerimiz için rekabet gücü kazanma umududur.

111 OKULA 106 MİLYON LİRALIK YATIRIM
Proje kapsamında 111 okula 106 milyon liralık makine-teçhizat yatırımı yapılacak. Beş yıl sürecek projede, her yıl yaklaşık 200 bin kişiye iş piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikler kazandırılacak. Böylece beş yılda 1 milyon kişinin beceri kazanması ve iş bulmasının önü açılacak. Bütün bunların yanı sıra katılımcılara, eğitim dönemleri süresince günlük 15 lira (aylık 360 lira) ödenecek, ayrıca katılımcıların Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereği ödenmesi gereken iş kazası ve meslek hastalığı sigorta prim giderleri de İŞKUR tarafından karşılanacak.''
        
PROJE NASIL İŞLEYECEK?
Proje ilk yıl İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli, Adana, Konya, Tekirdağ, Mersin, Manisa, Kayseri, Gaziantep, Denizli, Samsun, Trabzon, Diyarbakır, Malatya ve Erzurum'da uygulanacak.        

Kamu-özel sektör işbirliği ile yürütülecek projeye Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ETÜ, analiz kapasitesiyle destek verecek. Milli Bakanlığı proje ile meslek teknik liselerinin eğitim altyapısını mesleki eğitim kurslarına daha uygun hale getirecek. Proje çerçevesinde ticaret ve sanayi odaları işgücü piyasalarında yerel ihtiyaçların belirlenmesi için anketler, toplantılar ve ilgili taraflarla mülakatlar yapacaklar. Bunun sonucunda da sektörlerin ihtiyaçları ortaya çıkacak. Kurslar teorik ve pratik olarak iki aşamalı olarak başlatılacak. Teorik eğitimler Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezlerinde, pratik eğitimler ise eşleştirme yapılan özel sektör kuruluşlarında gerçekleştirilecek.        

Proje ile yılda 9 bin 858 kursta 197 bin 160 işsiz eğitilebilecek. Başarılı kursiyerlerin yüzde 90'ı istihdam edilecek.

Sayfa Yükleniyor...